Graphing Rates and Unit Rate

Graphing Rates and Unit Rate

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Proportional Slope Verbal Descriptions

Proportional Slope Verbal Descriptions

8th Grade

15 Qs

Rate of Change (Graphs)

Rate of Change (Graphs)

7th - 8th Grade

14 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

8th Grade

16 Qs

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Rate of Change from a Graph

Rate of Change from a Graph

7th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Graphing Rates and Unit Rate

Graphing Rates and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In the equation y = 14x, what is the constant of proportionality?

y

x

14

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Using the graph given, how much money would be given at 6 hours?

$12

$8

$16

$4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one

Two decimals that can be multiplied

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour

$1 in 18 hours

$90:5h

5 to 90

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ordered pair of Point E?

(4,7)

(3,7)

(7,4)

(7,3)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for A in the table.

40

10

9

45

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Using the graph given, how much money would be earned at 30 hours?

$24

$28

$32

$40

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?