Real World Problem Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Compare the rates: 20 ounces for $2 vs. 30 ounces for $3
The unit rate for 20 ounces for $2 is $0.15 per ounce
20 ounces for $2 is a better deal than 30 ounces for $3
Both options have the same unit rate of $0.10 per ounce.
30 ounces for $3 is a better deal than 20 ounces for $2
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the word problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of the car's speed?
40 miles per hour
60 miles per hour
80 miles per hour
120 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the word problem: A store sells 12 cans of soda for $6. What is the unit rate per can?
$0.50 per can
2 cans for $1
$5.00 per can
$1.00 per can
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use rates in real-life scenario: If you can run 2 miles in 20 minutes, how long will it take you to run 6 miles?
10 minutes
30 minutes
60 minutes
40 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use rates in real-life scenario: If a recipe calls for 2 cups of flour to make 12 cookies, how much flour is needed to make 36 cookies?
8 cups
6 cups
4 cups
2 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Calculate the unit rate: 100 pages in 5 hours
10 pages per hour
20 pages per hour
30 pages per hour
40 pages per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the word problem: A bike travels 150 miles in 5 hours. What is the unit rate of the bike's speed?
20 miles per hour
30 miles per hour
40 miles per hour
50 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
7.4A Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Dimensional Analysis

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rate (Solving Word Problems)

Quiz
•
5th - 6th Grade
9 questions
Complex Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade