Applying Rate and Ratio Reasoning

Applying Rate and Ratio Reasoning

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Better Buy Unit Price

Better Buy Unit Price

9th Grade

20 Qs

Unit Multipliers

Unit Multipliers

5th - 7th Grade

10 Qs

F&C 3: Proportions Word Problems

F&C 3: Proportions Word Problems

7th Grade

10 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th - 8th Grade

16 Qs

Rational Number Word Problems - 7.NS.3

Rational Number Word Problems - 7.NS.3

7th Grade

12 Qs

Applying ratio and rate reasoning to solve mathematical and real-world problems

Applying ratio and rate reasoning to solve mathematical and real-world problems

6th Grade

20 Qs

Rates Ratios and Proportions Practice

Rates Ratios and Proportions Practice

7th Grade

10 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Applying Rate and Ratio Reasoning

Applying Rate and Ratio Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In this question, what UNITS will be answer be in?

Shereen earns $150 in a 10 hour work day.

How much does she earn in 62 hours?

dollars

hours

days

years

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy? 22 staplers for $330 or 4 staplers for $80

22 staplers for $330

4 staplers for $80

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you need 4 eggs to make 12 Yorkshire puddings. How many do you need to make 18 Yorkshire puddings ?

4

5

6

7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How many markers can he buy for $21?

3

9

12

28

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kelly took a total of 8 quizzes over the course of 2 weeks. After attending 4 weeks of school this quarter, how many quizzes will Kelly have taken in total? Solve using unit rates.

16 quizzes

4 quizzes

8 quizzes

6 quizzes

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What size drink gives you the best price per ounce?

Small 8 oz cup for $2.79

Medium 10 oz cup for $3.49

Large 16 oz cup for $4.99

X-Large 20 oz cup for $5.99

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?