A bus traveled 150 miles in 3 hours. At what average rate did the bus travel?
Applying Rate and Ratio Reasoning

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
150 miles per hour
75 miles per hour
50 miles per hour
450 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of 40 meters in 16 seconds
0.4 meters per second
0.4 seconds per meter
2.5 meters per second
640 meters per second
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $7.96 for 5 pounds of jolly ranchers.
$0.63 per pound
1.59 pounds
$1.59 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The owner of a skating rink uses a rate table so that he can look up charges quickly.
What is the charge for 3 1/2 hours of skating?
$22.50
$24.50
$22.75
$23.75
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alicia drove at a constant speed and traveled 182.4 miles in 3 hours.How many miles would Alicia travel in 11 hours at the same speed?
665.9
222.7
334.4
668.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Golf balls come in a variety of packages. A particular brand of golf ball comes in a package of 6 golf balls and a package of 18 golf balls. The package with 6 golf balls costs $3.45, and the package with 18 golf balls costs $6.78. Which is the better deal? What is the unit price of the better deal?
18-ball pack at $0.58 per golf ball
6-ball pack at $0.19 per golf ball
6-ball pack at $0.38 per golf ball
18-ball pack at $0.38 per golf ball
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car travels 240 miles on 12 gallons of gas. How many miles can it travel on 5 gallons of gas?
100
50
120
200
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
7.4A Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
8.EE.B.5

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade