Problem Solving About Rate and Unit Rate

Problem Solving About Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate of Change

Rate of Change

6th - 8th Grade

12 Qs

Problem Solving About Rate and Unit Rate Fraction

Problem Solving About Rate and Unit Rate Fraction

7th Grade - University

10 Qs

Concept of Unit Rate

Concept of Unit Rate

7th Grade - University

15 Qs

Ratios and Rates Word Problems

Ratios and Rates Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

Interpreting Unit Rate on a Graph

Interpreting Unit Rate on a Graph

8th Grade

15 Qs

Finding Rate and Unit Rate

Finding Rate and Unit Rate

6th Grade - University

15 Qs

Unit Rate Word Problems Proportions Assignment 11/6

Unit Rate Word Problems Proportions Assignment 11/6

7th Grade

14 Qs

Problem Solving About Rate and Unit Rate

Problem Solving About Rate and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A, 3.OA.D.8

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What mathematical operation do ratios involve?

addition

subtraction

multiplication

division

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?

9 gallons

5 gallons

11 gallons

40 gallons

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.

35 boxes

14 boxes

112 boxes

560 boxes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96

$12

$768

$8

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

One snowy day, the snow was falling at a rate of 3 inches per hour.  If it kept snowing at the same rate, now many inches would accumulate in 2½ hours

7 ½  inches

6 ½ inches

5 ½ inches

Tags

CCSS.5.MD.B.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the "better buy"?  A 12 ounce can of corn for $1.92 of  a 20 ounce can of corn for $3.00?

They are the same

The  20 ounce can

The 12 ounce can

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the quotient of these fractions in lowest terms?

6/40

6/10

3/5

12/20

Tags

CCSS.6.NS.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?