Ratios, Unit Rates, Rates, Unit Price

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Upward Football League has 156 players on 12 teams. What is the unit rates of players to teams?
13 players per team
12 players per team
14 players per team
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My father paid $25.50 for 5 movie tickets. What is the rate for 9 movie tickets?
$45.90
$47.70
$46.80
$50.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of triangles to squares? Simplify.
12 : 4
2 to 6
1 : 3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles. What is the ratio of squares to circles? Simplify.
1 : 2
1 to 4
4 : 3
2 : 1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rate and Equivalent Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Rates Unit Rates Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
7th Grade Unit 3(Ratios, Rates, Constant of Proportionality

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios Rates Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade