Chapter Test Rates, Ratios, Proportions

Chapter Test Rates, Ratios, Proportions

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.5a indirect measurement

7.5a indirect measurement

7th Grade

11 Qs

Surface Area and Volume

Surface Area and Volume

6th Grade

10 Qs

Pythagorean Theorem

Pythagorean Theorem

7th Grade

15 Qs

Let's Make a Deal:  Unit Prices

Let's Make a Deal: Unit Prices

7th Grade

10 Qs

Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Similar Figures Word problems 7-4

Similar Figures Word problems 7-4

8th - 10th Grade

15 Qs

Surface Area of Prisms, Cylinders, Pyramids, and Cones

Surface Area of Prisms, Cylinders, Pyramids, and Cones

7th Grade

10 Qs

Chapter Test Rates, Ratios, Proportions

Chapter Test Rates, Ratios, Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Oreos

Chips Ahoy

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

Find the unit rate:


$78.75 in 9 hrs

$78.75

$708.75

$1.31

$8.75

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

Find the unit rate:


308 miles on 11 gallons of gasoline

28 mpg

0.39 mpg

3,388 mpg

308 mpg

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

Express the ratio as a fraction in simplest form.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

Media Image

Find the height of the person.

4 ft

6.25 ft

1.25 ft

5.75 ft

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

A blueprint was using a scale of 3cm=4.5m. Find the actual length if it is 5cm on the drawing.

7.5 m

13.5 m

1.5 m

1.7 m

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

A family is drawing a blueprint of their backyard. The scale is 1in:7ft. The actual width of the backyard is 49 ft, how wide is it in the drawing?

14 in

7 in

42 in

56 in

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?