Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Chapter Test Rates, Ratios, Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Oreos
Chips Ahoy
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
Find the unit rate:
$78.75 in 9 hrs
$78.75
$708.75
$1.31
$8.75
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
Find the unit rate:
308 miles on 11 gallons of gasoline
28 mpg
0.39 mpg
3,388 mpg
308 mpg
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
Express the ratio as a fraction in simplest form.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
Find the height of the person.
4 ft
6.25 ft
1.25 ft
5.75 ft
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
A blueprint was using a scale of 3cm=4.5m. Find the actual length if it is 5cm on the drawing.
7.5 m
13.5 m
1.5 m
1.7 m
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
A family is drawing a blueprint of their backyard. The scale is 1in:7ft. The actual width of the backyard is 49 ft, how wide is it in the drawing?
14 in
7 in
42 in
56 in
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Proportion Applications & Similar Figures

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Scale Factor Exit Ticket

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Surface Area- Geometry

Quiz
•
7th - 10th Grade
11 questions
Area Word Problems

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Quadratic Word Problems

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Applications of Similar Triangles

Quiz
•
9th - 10th Grade
7 questions
#3 Pythagorean Theorem Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
7.g.1

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade