Rates and Compare Rates Math

Rates and Compare Rates Math

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

19 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Rates

Rates

8th - 12th Grade

12 Qs

Constant Rates of Change (A1.2.2.1.1, A1.2.2.1.2)

Constant Rates of Change (A1.2.2.1.1, A1.2.2.1.2)

9th Grade

14 Qs

Rates and Compare Rates Math

Rates and Compare Rates Math

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Can I compare rates that have different denominators?

No, you need a common denominator to be sure

Yes, it doesn't matter

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following are unit rates? (HINT: there's more than one)

255 people per 3 rooms

$2.51 per watermelon

65 miles / 1 hour

321 gallons / 3 tanks

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For a unit rate, what number should the denominator be?

2

10

Doesn't matter

1

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

What are two ways we have seen to find a unit rate?

Adding the same number to the top & bottom

Divide the whole rate by the bottom number

Using a double number line

Multiplying or dividing the bottom number only

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a rate or ratio with....

a denominator of 1

a rate with a 1 somewhere in it?

the whole rate is 1/1

a denominator of any number

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If I multiply or divide two rates by the same number, does that change whether one rate is greater or less than the other?

Yes

No

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alan bought 5 pairs of socks for $15. How much was each pair of socks?

$5 per sock pair

$3 per socks pair

$2 per sock pair

$1 per sock pair

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?