For every 3 cups of rice you need 2 cups of water, if you use 12 cups of rice, how much water will you need.
Solving Using Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4
8
24
6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
35
60
18
50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Nathan packs 39 boxes in 3 hours for UPS. If Nathan packs the same number of boxes every hour, how many boxes can he pack in his 8-hour shift?
104 boxes
117 boxes
13 boxes
78 boxes
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion.
n=6
n=24
n=7
n=8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion.
p=31.3
p=308
p=924
p=532
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal?
Crayola Crayons
$6.97 for 120 crayons
OR
Rose Art Crayons
$1.53 for 24 crayons
Crayola
Rose Art
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Friday night’s hockey game was attended by 180 students. This is about 60 % of the school’s population. What is the total population of the school?
108
300
160
180
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Better Buy Unit Rate Whole Number

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Complex Fractions and Unit Rates Review

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Review of ratios, rates and better buy

Quiz
•
8th Grade
14 questions
6th grade review quiz

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
8 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Identify Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade