Solving Using Ratios

Solving Using Ratios

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios Rates

Ratios Rates

7th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rate - Let's Make a Deal

Unit Rate - Let's Make a Deal

6th - 8th Grade

10 Qs

Let's Make a Deal! - Better Buy!

Let's Make a Deal! - Better Buy!

7th Grade

10 Qs

Unit Cost

Unit Cost

7th - 12th Grade

9 Qs

Let's Make a Deal:  Unit Prices

Let's Make a Deal: Unit Prices

7th Grade

10 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Rate to Find the Better Deal

Rate to Find the Better Deal

6th Grade

10 Qs

Solving Using Ratios

Solving Using Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For every 3 cups of rice you need 2 cups of water, if you use 12 cups of rice, how much water will you need.

4

8

24

6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?

35

60

18

50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Nathan packs 39 boxes in 3 hours for UPS.  If Nathan packs the same number of boxes every hour, how many boxes can he pack in his 8-hour shift?

104 boxes

117 boxes

13 boxes

78 boxes

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

n=6

n=24

n=7

n=8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

p=31.3

p=308

p=924

p=532

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Crayola Crayons
$6.97 for 120 crayons
OR
Rose Art Crayons
$1.53 for 24 crayons

Crayola

Rose Art

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Friday night’s hockey game was attended by 180 students. This is about 60 % of the school’s population. What is the total population of the school?

108

300

160

180

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?