Solving Problems with Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+6
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Sylvia can ride her bike 375 meters per minute. How far can she ride in 2 minutes?
Tags
CCSS.3.OA.A.3
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
To make popcorn, a movie theater uses 7 teaspoons of oil for each cup of popcorn kernels. Using this information, how many teaspoons of oil are needed for 5 cups of popcorn kernels?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On a map, 3.5 inches represents a distance of 21 miles. How many miles does each inch represent?
0.166 miles
6 miles
73.5 miles
24.5 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Q1. What is the angle of a full circle?
240
180
160
360
Tags
CCSS.4.MD.C.5B
CCSS.HSG.CO.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Rates

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Unit 3- Test Review (End of Unit)

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Unit 3 Test Review 7.4d 7.4b 7.4e

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional relationships Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
8.EE.B.5

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
22 questions
7th Grade Math Proportions Fortnite!

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade