Sylvia can ride her bike 375 meters per minute. How far can she ride in 2 minutes?
Solving Problems with Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
To make popcorn, a movie theater uses 7 teaspoons of oil for each cup of popcorn kernels. Using this information, how many teaspoons of oil are needed for 5 cups of popcorn kernels?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On a map, 3.5 inches represents a distance of 21 miles. How many miles does each inch represent?
0.166 miles
6 miles
73.5 miles
24.5 miles
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Q1. What is the angle of a full circle?
240
180
160
360
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
21 questions
Ratios and Rates Unit Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
8.EE.B.5

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Writing and Solving Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Illustrative Mathematics 6th Grade Unit 3 Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade