Ratio and Rate Reasoning

Ratio and Rate Reasoning

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions with similar shapes

Proportions with similar shapes

6th - 8th Grade

20 Qs

6th Grade Math EOG Practice Release Questions

6th Grade Math EOG Practice Release Questions

6th Grade

12 Qs

Unit Rates and Proportional Relationships

Unit Rates and Proportional Relationships

6th Grade

14 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Ratio and Proportional Relationships

Ratio and Proportional Relationships

6th Grade

12 Qs

Ratio and Rate Reasoning

Ratio and Rate Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

6.4.H

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car travels 240 miles on 12 gallons of gas. How many miles can it travel on 5 gallons of gas?

100

50

120

200

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To make plant fertilizer, you mix 12 ounces of lime with every 10 ounces of water. If you use 80 ounces of water, how much lime do you need?

96 ounces

80 ounces

1.5 ounces

66.67 ounces

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Every 5 days during the week, Morgan sleeps 40 hours. How long will it take him to sleep 200 hours?

5 days

10 days

15 days

25 days

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Noah bought 15 baseball cards for $9.00.

At this rate, how much will 30 baseball cards cost?

$18.00

$1.66

$135.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A package of 20 crayons from Crayola costs $18 and a package of 30 crayons from Walmart costs $28.

Which package has the lower cost per crayon? Use unit rates to choose which package of crayons is the better deal.

20 pack of crayons is the better deal

30 pack of crayons is the better deal

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What's the better deal? 8 packs of paper for $6.40 OR 3 packs of paper for $2.55?

8 packs of paper for $6.40

3 packs of paper for $2.55

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Patrick washes 21 cars per day. He is paid at a rate of $7.50 for every 3 cars he washes. How much is Patrick paid for each car he washes?

$2.50

$4.50

$22.50

$52.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?