Measurement Conversions Proportion

Measurement Conversions Proportion

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Convert Measure #1

Convert Measure #1

6th - 7th Grade

10 Qs

Metric Conversions

Metric Conversions

10th Grade

19 Qs

Convert Measurement #2

Convert Measurement #2

6th - 7th Grade

10 Qs

DMS: Converting Metric & US Customary

DMS: Converting Metric & US Customary

6th - 8th Grade

10 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

4th Grade - University

20 Qs

Larger Units to Smaller Units

Larger Units to Smaller Units

4th Grade - University

15 Qs

Equivalent Measure

Equivalent Measure

5th Grade - University

20 Qs

Metric System

Metric System

7th Grade

18 Qs

Measurement Conversions Proportion

Measurement Conversions Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Cross Multiply/Cross Products

15

420

28

16

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the table to write a proportion.

2.08/16 = d/8

8/d = 16/2.08

2.08/16 = 8/d

2.08/8 = d/16

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?

$1.18 per pound

$1.32 per pound

$10.62 per pound

$10.16 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Daisy sour cream is $1.49 for 8 oz. Kraft sour cream is $2.55 for 16 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.

Daisy

Kraft

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Convert 8 inches to cm, given that 1 inch equals 2.54 cm.

20.32 cm

3.15 cm

80 cm

96 cm

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How many grams does 21 ounces equal, if 1 ounce equals 28.3 grams?

500 grams

594.3 grams

610 grams

59.3 grams

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

True or false, 2 feet equals 6 meters, if 1 foot equals 0.3 meters.

True

False

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?