Measurement Conversions Proportion

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
+5
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cross Multiply/Cross Products
15
420
28
16
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use the table to write a proportion.
2.08/16 = d/8
8/d = 16/2.08
2.08/16 = 8/d
2.08/8 = d/16
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?
$1.18 per pound
$1.32 per pound
$10.62 per pound
$10.16 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Daisy sour cream is $1.49 for 8 oz. Kraft sour cream is $2.55 for 16 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Convert 8 inches to cm, given that 1 inch equals 2.54 cm.
20.32 cm
3.15 cm
80 cm
96 cm
Tags
CCSS.2.MD.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many grams does 21 ounces equal, if 1 ounce equals 28.3 grams?
500 grams
594.3 grams
610 grams
59.3 grams
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
True or false, 2 feet equals 6 meters, if 1 foot equals 0.3 meters.
True
False
Tags
CCSS.5.MD.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Convert Measurement #2

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Conversion Quiz

Quiz
•
4th - 7th Grade
15 questions
Larger Units to Smaller Units

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Convert Larger to Smaller Units

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Proportions Measurement Conversions

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Conversions in Math

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Word Problems Measurement

Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade