Cross Multiply/Cross Products
Measurement Conversions Proportion

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
15
420
28
16
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use the table to write a proportion.
2.08/16 = d/8
8/d = 16/2.08
2.08/16 = 8/d
2.08/8 = d/16
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?
$1.18 per pound
$1.32 per pound
$10.62 per pound
$10.16 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Daisy sour cream is $1.49 for 8 oz. Kraft sour cream is $2.55 for 16 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Convert 8 inches to cm, given that 1 inch equals 2.54 cm.
20.32 cm
3.15 cm
80 cm
96 cm
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many grams does 21 ounces equal, if 1 ounce equals 28.3 grams?
500 grams
594.3 grams
610 grams
59.3 grams
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
True or false, 2 feet equals 6 meters, if 1 foot equals 0.3 meters.
True
False
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Convert Measurement

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Measurement Conversions Customary

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Proportions Measurement Conversions

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Converting Measurements

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Converting Measurements

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Larger Units to Smaller Units

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade