Rates and Unit Rates Graphs

Rates and Unit Rates Graphs

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Rates, Ratios, and Proportions Wrap-Up/Review

Rates, Ratios, and Proportions Wrap-Up/Review

7th Grade

15 Qs

Proportional Tables and Graphs

Proportional Tables and Graphs

7th Grade

20 Qs

Chandler graphing proportional relationships

Chandler graphing proportional relationships

7th - 8th Grade

21 Qs

proportional relationships

proportional relationships

7th Grade

17 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Constant & Unit Rates

Proportional Constant & Unit Rates

8th - 9th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality and Unit Rates

Constant of Proportionality and Unit Rates

8th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates Graphs

Rates and Unit Rates Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality in the graph?

46

92

184

41

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which best describes the graph represented in this table?

 proportional

non-proportional

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for this graph?

100

25

50

200

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the Unit Rate (k) in the graph below

12

5

6

9

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Choose ALL CORRECT statements.

*There may be more than 1.

The graph represents the ratio of weight per pound to cost.

At a weight of 8 pounds the cost is about $10.

The unit rate is $4 per pound.

At 9 pounds, the cost will be between $8 and $9.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which rate of change represents the graph shown?

80 mile per hour

2 hours per mile

40 miles per hour

60 miles per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for the rain fall?

2 cm per hour

1 cm per hour

1/2 cm per hour

4 cm per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?