Rates and Unit Rates Graphs

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+7
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant of proportionality in the graph?
46
92
184
41
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which best describes the graph represented in this table?
proportional
non-proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for this graph?
100
25
50
200
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the Unit Rate (k) in the graph below
12
5
6
9
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Choose ALL CORRECT statements.
*There may be more than 1.
The graph represents the ratio of weight per pound to cost.
At a weight of 8 pounds the cost is about $10.
The unit rate is $4 per pound.
At 9 pounds, the cost will be between $8 and $9.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate of change represents the graph shown?
80 mile per hour
2 hours per mile
40 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.IF.B.6
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the rain fall?
2 cm per hour
1 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
constant of proportionality practice

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Tables, Graphs, & Equations of Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Ratios/Rates/Tables and Graphs

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
7th Grade Unit 3(Ratios, Rates, Constant of Proportionality

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade