Math TCAP Unit Rate Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
Which statement correctly describes a unit rate?
Emily pays $1 for 5 drinks. The unit rate is $5 per drink.
Alan pays $8 for 4 pencils. The unit rate is $2 per pencil.
Karen pays $12 for 3 muffins. The unit rate is $15 per muffin.
Roberto pays $24 for 12 gallons of gas. The unit rate is $12 per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It takes a farmer 3/4 of a bag of seed to cover 1/2 of his field. Compute the unit rate in terms of bags per field.
1 1/4 bags per field
1 1/2 bags per field
3/8 bags per field
2/3 bags per field
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the Constant of Proportionality?
k=46
k=92
k=0.2
not proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
For a relationship to be proportional, the graphed line must be...
Circular
Curvey
Straight
Make a right angle
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a) 11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Mrs.Erickson takes yoga classes and pays $90.00 for 6 classes. How much is she paying per class? (6.RP.2)
$10.00
$12.00
$15.00
$5.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
Diana uses 30 grams of coffee beans to make 48 fluid ounces of coffee. When guests come, she makes 96 fluid ounces of coffee. How many grams of coffee beans does Diana use when she has visitors?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
7th Grade Unit Rate/Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Slope and proportional relationships

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
20 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade