You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Identify Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Identify the rate of change.
k = 6 cookies/package
k = 12 cookies/package
k = 1/6 package/cookie
k = 1/12 package/cookie
none (not proportional)
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
$14 for 8 pounds
$1.75 per pound
$0.57 per pound
$1.70 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement about this graph IS NOT true?
The graph compares the ratio of the charged amount to the number of hours.
At 4 hours, the charged amount is $16.
The graph creates a straight line that increases every hour.
At 2 hours, the charged amount is greater than $5.50.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the rain fall?
2 cm per hour
1 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Soto can decorate 5 cupcakes in 2 minutes.
Which graph has a slope that best represents the
number of cupcakes per minute Mrs. Soto can
decorate?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Find Rate of Change from Graphs

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Complex Fractions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate #3

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Proportional Relationship 7RP2

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Slope and Unit Rate

Quiz
•
8th Grade - University
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade