Solve Unit Rate Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Katie earns $360 for work 20 hours. How much does she earn per hour?
$13
$18
$340
$380
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement correctly describes a unit rate?
Weston pays $24 for 12 gallons of gas. The unit rate is $12 per gallon.
Logan pays $8 for 4 pencils. The unit rate is $2 per pencil.
Kiersten pays $1 for 5 drinks. The unit rate is $5 per drink.
Tramaine pays $12 for 3 muffins. The unit rate is $15 per muffin.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kendall can run 12 yards per second. Which line represents Kendall’s run?
Line A
Line B
Line C
Line D
Tags
CCSS.8.EE.B.5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 4 gallons of milk cost $16.76, how much would 7 gallons of milk cost?
$4.19
$29.33
$67.04
$117.32
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The yard care staff can mow 45 lawns in a 10-hour workday. Each of the 9 workers can mow the same number of lawns per hour. How many lawns can 1 worker mow per hour?
0.5 lawns per hour
1.1 lawns per hour
4.5 lawns per hour
5.0 lawns per hour
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car travels 304 miles on 16 gallons of gas. How far can the car go on 5 gallons?
3.2 miles
60.8 miles
80 miles
95 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The last time Robert filled his car's gas tank with gas, he paid $24.50 for 7 gallons. This time he needs 15 gallons. If the price is the same, how much will he pay?
$52.50
$31.50
$11.50
$3.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Dividing Fractions + Word Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
13 questions
Solve Unit Rate Problem

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
16 questions
Unit Conversions

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade