Solve Unit Rate Problems

Solve Unit Rate Problems

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.RP.A.1--7th Grade TN

7.RP.A.1--7th Grade TN

7th Grade

10 Qs

Unit Rate/Unit Price

Unit Rate/Unit Price

6th Grade

15 Qs

Solve Problems Unit Rate

Solve Problems Unit Rate

6th Grade - University

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Proportional/non Proportional Relationships

Proportional/non Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Multiply and Divide Decimals (word problems)

Multiply and Divide Decimals (word problems)

5th - 7th Grade

16 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Solve Unit Rate Problems

Solve Unit Rate Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Katie earns $360 for work 20 hours. How much does she earn per hour?

$13

$18

$340

$380

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which statement correctly describes a unit rate?

Weston pays $24 for 12 gallons of gas. The unit rate is $12 per gallon.

Logan pays $8 for 4 pencils. The unit rate is $2 per pencil.

Kiersten pays $1 for 5 drinks. The unit rate is $5 per drink.

Tramaine pays $12 for 3 muffins. The unit rate is $15 per muffin.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kendall can run 12 yards per second. Which line represents Kendall’s run?

Line A

Line B

Line C

Line D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 4 gallons of milk cost $16.76, how much would 7 gallons of milk cost?

$4.19

$29.33

$67.04

$117.32

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The yard care staff can mow 45 lawns in a 10-hour workday. Each of the 9 workers can mow the same number of lawns per hour. How many lawns can 1 worker mow per hour?

0.5 lawns per hour

1.1 lawns per hour

4.5 lawns per hour

5.0 lawns per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car travels 304 miles on 16 gallons of gas. How far can the car go on 5 gallons?

3.2 miles

60.8 miles

80 miles

95 miles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The last time Robert filled his car's gas tank with gas, he paid $24.50 for 7 gallons. This time he needs 15 gallons. If the price is the same, how much will he pay?

$52.50

$31.50

$11.50

$3.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?