Comparing Rates Word Problems

Comparing Rates Word Problems

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

proportional relationships

proportional relationships

7th Grade

17 Qs

Percent Equation and Unit Rate

Percent Equation and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality Skills

Constant of Proportionality Skills

6th Grade

11 Qs

Finding the Constant of Proportionality in a Table

Finding the Constant of Proportionality in a Table

7th - 9th Grade

19 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Comparing Rates Word Problems

Comparing Rates Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Juice boxes are sold in packs of 8 and packs of 14. The pack of 8 costs $8.08 and the pack of 14 costs $14.70. Which pack of juice boxes is a better buy? (Dollars per juice box)

The 8-pack is a better buy.

The 14-pack is a better buy.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the cost per pound?

Only find unit rate

Finding AND use the unit rate

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 7 minutes?

Only find unit rate

Finding AND use the unit rate

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price per gallon?

Only find unit rate

Finding AND use the unit rate

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A jet travels 530 miles in two hours. At this rate, how far can the jet travel in 11 hours?

Only find unit rate

Finding AND use the unit rate

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. How many customers would you expect in 5 hours?

Only find unit rate

Finding AND use the unit rate

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An ice cream factory makes 120 quarts in 10 hours. How many quarts can be made in 3 hours?

Only find unit rate

Finding AND use the unit rate

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?