Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Rates, Ratios, Proportions, Graphs, Equations, Tables

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
$25.50 per hour
$12.50 per hour
$1,840 per hour
$28.75 per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much would would it cost for 7 pounds of concrete?
$56
$50
$35
$42
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
What would be the ratio of red apples to green apples if there were double the amount of apples?
6 red apples to 8 green apples
8 red apples to 6 green apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
35
60
18
50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
Tommy has a bag of LEGOS. There are:
6 yellow
3 red
8 blue
What is the ratio of blue LEGOS to the total number of LEGOS?
8:17
6:17
6:8
3:6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
If there are 5 boys to 7 girls, how many girls would there be if the number of boys increased to 20?
35 girls
28 girls
24 girls
30 girls
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
For 6 people to enter the park, it cost $36. How much would it cost for 9 people?
$45.50
$48.00
$54.00
$52.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit 2 Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Rates

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rates Unit Rates Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
7th Grade Math Unit 4 Test Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Proportions Rates

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade