Solve Problems Unit Rate

Solve Problems Unit Rate

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

6th - 7th Grade

11 Qs

Review for PRO Quiz 1

Review for PRO Quiz 1

7th Grade

10 Qs

Interpreting Unit Rate on a Graph

Interpreting Unit Rate on a Graph

8th Grade

15 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Rate of Change (Graphs)

Rate of Change (Graphs)

7th - 8th Grade

14 Qs

Find Unit Rate

Find Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Rates and Measurement Review

Rates and Measurement Review

5th - 6th Grade

10 Qs

23/24 WOD Week 7 Quiz

23/24 WOD Week 7 Quiz

6th Grade

10 Qs

Solve Problems Unit Rate

Solve Problems Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A satellite orbits Earth at a rate of about 3,300 miles in 12 minutes. At this​ rate, how far does the satellite travel around Earth in 1​ hour? Remember, 1 hour=60 minutes.

16,500 minutes

16,500 miles

23,760 miles

23,760 minutes

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

1

2

3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

250 feet in 2 seconds =

25 feet per second

500 feet per second

5 feet per second

125 feet per second

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

10 pens for $50 =

50 cents each

$5 each

1 cent each

$500 each

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5 boxes of candy costs $12.50. What is the unit price of one candy bar?

2.50

400000000

78.0

678

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the cost of one pound of rice?

$9.00

$1.30

$0.36

$3.60

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Monday, the price for bottled water was 5 bottles for $12.20. On Saturday the price was 3 bottles for $7.65. Which day had the higher unit price?

5 bottles for $12.20

3 bottles for $7.65

They are equal

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?