A satellite orbits Earth at a rate of about 3,300 miles in 12 minutes. At this rate, how far does the satellite travel around Earth in 1 hour? Remember, 1 hour=60 minutes.
Solve Problems Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
16,500 minutes
16,500 miles
23,760 miles
23,760 minutes
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
1
2
3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
250 feet in 2 seconds =
25 feet per second
500 feet per second
5 feet per second
125 feet per second
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
10 pens for $50 =
50 cents each
$5 each
1 cent each
$500 each
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5 boxes of candy costs $12.50. What is the unit price of one candy bar?
2.50
400000000
78.0
678
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the cost of one pound of rice?
$9.00
$1.30
$0.36
$3.60
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On Monday, the price for bottled water was 5 bottles for $12.20. On Saturday the price was 3 bottles for $7.65. Which day had the higher unit price?
5 bottles for $12.20
3 bottles for $7.65
They are equal
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
23/24 WOD Week 7 Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade