Solve Problems Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A satellite orbits Earth at a rate of about 3,300 miles in 12 minutes. At this rate, how far does the satellite travel around Earth in 1 hour? Remember, 1 hour=60 minutes.
16,500 minutes
16,500 miles
23,760 miles
23,760 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
1
2
3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
250 feet in 2 seconds =
25 feet per second
500 feet per second
5 feet per second
125 feet per second
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
10 pens for $50 =
50 cents each
$5 each
1 cent each
$500 each
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5 boxes of candy costs $12.50. What is the unit price of one candy bar?
2.50
400000000
78.0
678
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the cost of one pound of rice?
$9.00
$1.30
$0.36
$3.60
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On Monday, the price for bottled water was 5 bottles for $12.20. On Saturday the price was 3 bottles for $7.65. Which day had the higher unit price?
5 bottles for $12.20
3 bottles for $7.65
They are equal
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
6th Grade Milestone - Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates Practice

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rate from Graphs

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Pre- al: fractional rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade