Solve Problems Unit Rate

Solve Problems Unit Rate

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate from Graphs

Unit Rate from Graphs

7th Grade

12 Qs

Rates

Rates

8th - 12th Grade

12 Qs

Interpreting Unit Rate on a Graph

Interpreting Unit Rate on a Graph

8th Grade

15 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Slope as Rate and Unit Rate

Slope as Rate and Unit Rate

6th - 10th Grade

10 Qs

Rates Practice

Rates Practice

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

15 Qs

Solve Problems Unit Rate

Solve Problems Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A satellite orbits Earth at a rate of about 3,300 miles in 12 minutes. At this​ rate, how far does the satellite travel around Earth in 1​ hour? Remember, 1 hour=60 minutes.

16,500 minutes

16,500 miles

23,760 miles

23,760 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

1

2

3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

250 feet in 2 seconds =

25 feet per second

500 feet per second

5 feet per second

125 feet per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

10 pens for $50 =

50 cents each

$5 each

1 cent each

$500 each

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5 boxes of candy costs $12.50. What is the unit price of one candy bar?

2.50

400000000

78.0

678

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the cost of one pound of rice?

$9.00

$1.30

$0.36

$3.60

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Monday, the price for bottled water was 5 bottles for $12.20. On Saturday the price was 3 bottles for $7.65. Which day had the higher unit price?

5 bottles for $12.20

3 bottles for $7.65

They are equal

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?