Solve Problems Unit Rate

Solve Problems Unit Rate

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5-5 to 5-7 Review

5-5 to 5-7 Review

6th Grade

16 Qs

RATIO REVIEW

RATIO REVIEW

6th Grade

10 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

Multiply & Divide Decimals

Multiply & Divide Decimals

6th Grade

15 Qs

Applying Unit Rates

Applying Unit Rates

6th - 7th Grade

17 Qs

Proportion Word Problems (Complex Fractions)

Proportion Word Problems (Complex Fractions)

6th - 8th Grade

14 Qs

Solve Unit Rate Problems

Solve Unit Rate Problems

5th - 6th Grade

13 Qs

Solve Unit Rate Problem

Solve Unit Rate Problem

6th Grade

13 Qs

Solve Problems Unit Rate

Solve Problems Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The yard care staff can mow 45 lawns in a 10-hour workday. Each of the 9 workers can mow the same number of lawns per hour. How many lawns can 1 worker mow per hour?

0.5 lawns per hour

1.1 lawns per hour

4.5 lawns per hour

5.0 lawns per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car travels 304 miles on 16 gallons of gas. How far can the car go on 5 gallons?

3.2 miles

60.8 miles

80 miles

95 miles

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Abby earns $48 for babysitting for 6 hours. At that rate, how many hours will it take her to earn $72?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Lupita bought 7 pounds of pretzels at a local wholesaler for $16.80. Her friend Charles bought 5 pounds of pretzels at the supermarket for $12.75. How much would Charles have spent if he purchased the same amount of pretzels as Lupita?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Betty can mow 4 lawns in 4.4 hours, and Jemma can mow 6 lawns in 5.4 hours. Which sentence describes the difference between the amount of time it will take each girl to mow 7 lawns?

Betty will take 1.10 hours less than Jemma.

Jemma will take 1.40 hours less than Betty.

Betty will take 0.02 hours less than Jemma.

Jemma will take 0.90 hors less than Betty.

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A moving company has one large truck for furniture and one small truck for boxes. During one move, it took the large truck 4 hours to travel 180 miles. It took the small truck 3 hours to make the same trip. How much faster did the small truck travel in miles per hour?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Two shoppers bought meat at a supermarket deli. The first shopper bought 3 pounds of meat for $9.87. The second shopper bought 4 pounds of a meat that cost $1 more per pound than the meat the first shopper bought. How much did the second shopper pay?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?