Solve Problems Unit Rate

Solve Problems Unit Rate

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

23/24 WOD Week 7 Quiz

23/24 WOD Week 7 Quiz

6th Grade

10 Qs

Ratios Rates and Proportions

Ratios Rates and Proportions

6th Grade - University

15 Qs

Unit 8 Retest

Unit 8 Retest

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

5th - 6th Grade

10 Qs

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Solve Problems Unit Rate

Solve Problems Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Game Stop sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

15

12

20

14

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ms. Klion paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40

$0.25

$2.50

$0.90

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?

8 min

9 min

16 min

18 min

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

412 words per minute

400 words per minute

100 words per minute

102 words per minute

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You own a restaurant. You want to do some advertising, so you hire 2 students to deliver takeout menus around town. One student, Darla, delivers 350 menus in 2 hours, and another student, Drew, delivers 510 menus in 3 hours. You promise a $10 bonus to the fastest worker since time is money in the restaurant business. Who gets the bonus?

They deliver at the same rate

Darla delivers menus at a faster rate

Drew delivers menus at a faster rate

Drew delivers more menus

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

One math student, John, can solve 𝟔 math problems in 𝟐𝟎 minutes while another student, Jackie, can solve the same 𝟔 math problems at a rate of 𝟏 problem per 𝟒 minutes. Who works faster? 

John can solve faster

Jackie can solve faster

Both solve at the same rate

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

$30

$60

$10

$20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?