A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?
Ratio and Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2:3
3:2
1:2
2:1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the car's fuel efficiency in miles per gallon?
20 miles/gallon
30 miles/gallon
10 miles/gallon
15 miles/gallon
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe requires 4 cups of water for every 2 cups of rice. What is the unit rate of water to rice?
1 cup of water per cup of rice
2 cups of water per cup of rice
0.5 cups of water per cup of rice
3 cups of water per cup of rice
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a cyclist travels 90 miles in 3 hours, what is the cyclist's average speed in miles per hour?
30 miles/hour
60 miles/hour
45 miles/hour
90 miles/hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sells 12 cans of soda for $4.80. What is the cost per can?
$0.40
$0.50
$0.60
$0.30
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A school has 120 boys and 80 girls. What is the ratio of girls to the total number of students?
2:5
1:3
2:3
1:2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Apples
Oranges
Both have the same cost per unit
Cannot be determined
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Equivalent Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Calculate and Identify Proportional Relationships in Context

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Ratios and Operations: Mastering Math Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Unit Rate/Complex Fraction

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Rates Review

Quiz
•
6th Grade
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
9 questions
Complex Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade