Ratio and Rate

Ratio and Rate

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

8th Grade

16 Qs

Mastering Ratios and Rates: Real-Life Applications

Mastering Ratios and Rates: Real-Life Applications

6th Grade - University

10 Qs

Lesson 8

Lesson 8

6th Grade

10 Qs

Ratios and Unit Rates: A 6th Grade Challenge

Ratios and Unit Rates: A 6th Grade Challenge

6th Grade - University

10 Qs

Lesson 2 Review

Lesson 2 Review

7th Grade

10 Qs

MOD1 Quiz on Unit Rate

MOD1 Quiz on Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

Unit Rates With Complex Fractions

Unit Rates With Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Ratio and Rate

Ratio and Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?

2:3

3:2

1:2

2:1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the car's fuel efficiency in miles per gallon?

20 miles/gallon

30 miles/gallon

10 miles/gallon

15 miles/gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe requires 4 cups of water for every 2 cups of rice. What is the unit rate of water to rice?

1 cup of water per cup of rice

2 cups of water per cup of rice

0.5 cups of water per cup of rice

3 cups of water per cup of rice

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a cyclist travels 90 miles in 3 hours, what is the cyclist's average speed in miles per hour?

30 miles/hour

60 miles/hour

45 miles/hour

90 miles/hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sells 12 cans of soda for $4.80. What is the cost per can?

$0.40

$0.50

$0.60

$0.30

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A school has 120 boys and 80 girls. What is the ratio of girls to the total number of students?

2:5

1:3

2:3

1:2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Apples

Oranges

Both have the same cost per unit

Cannot be determined

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?