Ratio and Rate

Ratio and Rate

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Proportions Review

Ratios and Proportions Review

6th - 8th Grade

16 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade - University

15 Qs

Grade 6 / first term / quiz 7

Grade 6 / first term / quiz 7

6th Grade

10 Qs

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th Grade

18 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

Unit rates and conversions

Unit rates and conversions

6th Grade

15 Qs

Proportion Unit Practice

Proportion Unit Practice

7th Grade

17 Qs

Ratio and Rate

Ratio and Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of these are a rate?

$1.50 per lb

10 lbs for $10.00

500 blinks per hour

40 meters per 5 seconds

All of the Above- they are all rates

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you buy Jolly Ranchers buy the pound and you buy 4lbs and it costs you $15.24. How much did you pay per pound?

$3.81

$3.00

$3.82

$.38

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is a better buy per pencil? 14 pencils for $1.68 or 10 pencils for $1.50?

14 pencils for $1.68

10 pencils for $1.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is a better deal for salsa per ounce?

16 ounces for $3.36

24 ounces for $4.80

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Evan can run 4 kilometers in 20 minutes. At this rate, how far can Evan run in 1 minute?  

80km

5km

0.2km

24km

Answer explanation

4km ÷ 20minutes=0.2km

Evan can run 0.2km in 1 minute.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A car travels 160 miles in 4 hours.  At this rate, how far will the car travel in 7 hours?

280 miles

40 miles

280 miles per hour

240 miles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How can the ratio of pizza to pretzels and muffins be written?

4:5

9:1

7:3

5:4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?