Which of these are a rate?
Ratio and Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$1.50 per lb
10 lbs for $10.00
500 blinks per hour
40 meters per 5 seconds
All of the Above- they are all rates
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you buy Jolly Ranchers buy the pound and you buy 4lbs and it costs you $15.24. How much did you pay per pound?
$3.81
$3.00
$3.82
$.38
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is a better buy per pencil? 14 pencils for $1.68 or 10 pencils for $1.50?
14 pencils for $1.68
10 pencils for $1.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a better deal for salsa per ounce?
16 ounces for $3.36
24 ounces for $4.80
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Evan can run 4 kilometers in 20 minutes. At this rate, how far can Evan run in 1 minute?
80km
5km
0.2km
24km
Answer explanation
4km ÷ 20minutes=0.2km
Evan can run 0.2km in 1 minute.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?
280 miles
40 miles
280 miles per hour
240 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How can the ratio of pizza to pretzels and muffins be written?
4:5
9:1
7:3
5:4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Pre- al: fractional rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade