Ratio and Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Who is running faster? (No need to do the calculations. Just interpret the information in the ratio tables).
Nancy is running faster because it takes her less time to run.
Nancy is running faster because she has more time running the same distance.
Jarielys is running faster because it takes her less time to run the same distance.
Jarielys is running faster because runs for longer.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4 ice cream cones cost $10. What is the cost per ice cream cone?
$0.40
$2.50
$4
$2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 bags of Takis cost $5. What is the cost per bag?
$1.60
$1.67
$0.60
$3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 bananas cost $0.99. At this rate, what do 5 bananas cost?
$2.99
$15.15
$3.03
$1.65
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Two quantities are in the ratio 7:3. If the sum of the quantities is 100, what is the larger quantity?
70
75
30
25
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the ratio of cats to dogs in a pet store is 3:4, and there are 12 cats, how many dogs are there?
16
15
14
13
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use ratio language to describe the relationship where for every 5 red marbles, there are 7 blue marbles.
There are 5 red marbles for every 7 blue marbles.
The ratio of red marbles to blue marbles is 5 to 7.
Both A and B
None of the above
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Bits & Pieces Review 2

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio and Rate Reasoning

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Rates Ratios Proportions Scale

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Examples of Ratio and Rates

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Rates and Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rates, Unite Rates, Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
21 questions
Proportion word problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade