Ratio and Rate

Ratio and Rate

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate and Ratios

Rate and Ratios

6th Grade - University

20 Qs

Math Ratios and Rates

Math Ratios and Rates

6th Grade - University

20 Qs

Ratios, unit rates and percents with double number lines

Ratios, unit rates and percents with double number lines

6th Grade

18 Qs

Applying Ratios and Rates

Applying Ratios and Rates

6th Grade - University

20 Qs

Rates and Ratio Practice

Rates and Ratio Practice

6th Grade - University

20 Qs

Ratio and Rates with Conversion

Ratio and Rates with Conversion

6th Grade - University

20 Qs

Ratios and Rates Worksheet

Ratios and Rates Worksheet

6th Grade - University

20 Qs

Ratios and Rates to Measurement

Ratios and Rates to Measurement

6th Grade - University

20 Qs

Ratio and Rate

Ratio and Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Who is running faster? (No need to do the calculations. Just interpret the information in the ratio tables).

Nancy is running faster because it takes her less time to run.

Nancy is running faster because she has more time running the same distance.

Jarielys is running faster because it takes her less time to run the same distance.

Jarielys is running faster because runs for longer.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

4 ice cream cones cost $10. What is the cost per ice cream cone?

$0.40

$2.50

$4

$2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3 bags of Takis cost $5. What is the cost per bag?

$1.60

$1.67

$0.60

$3.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3 bananas cost $0.99. At this rate, what do 5 bananas cost?

$2.99

$15.15

$3.03

$1.65

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Two quantities are in the ratio 7:3. If the sum of the quantities is 100, what is the larger quantity?

70

75

30

25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If the ratio of cats to dogs in a pet store is 3:4, and there are 12 cats, how many dogs are there?

16

15

14

13

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Use ratio language to describe the relationship where for every 5 red marbles, there are 7 blue marbles.

There are 5 red marbles for every 7 blue marbles.

The ratio of red marbles to blue marbles is 5 to 7.

Both A and B

None of the above

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?