Ratio Tables Equations

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rates. What is the best explanation for the better deal?
You will get more cereal with cheerios for 17 ounces
Apple Jacks has the best unit rate: $4.50
Cheerios is the least expensive by the ounce: $0.216 per ounce
Apple Jacks costs less money than Cheerios
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which equation matches the table?
y = x + 5
y = 5x
y = x - 5
x = y - 5
Tags
CCSS.6.EE.C.9
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What number is missing?
12
3
11
13
Tags
CCSS.5.OA.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The 6th grade took a field trip to the movies. The table shows the price of popcorn based on the quantity purchased. How much would it cost for 20 bags of popcorn?
50
55
60
65
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for C in the table.
C= 40
C= 10
C= 9
C= 45
Tags
CCSS.5.OA.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fill in the missing number into the ratio table
55
3
10
11
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the missing number in the ratio table?
75
77
88
85
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Writing Ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio

Quiz
•
8th Grade
20 questions
RATIOS INTRO

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Writing Ratios & Identifying Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratios and rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
18 questions
Ratios, unit rates and percents with double number lines

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade