Rations Rates and Conversions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jorge’s printer can print 24 pages in 15 minutes. What is the rate of pages/minutes?
15 pages/ 24 minutes
12 pages/ 5 minutes
24 pages/ 15 minutes
15 minutes/ 24 pages
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80? (Hint: find the unit rate of both)
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, what is the unit rate of words to minutes?
102 words/1 minute
100 words/ 1 minute
400 words/ 1 minute
412 words/1 minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Suppose you want to convert kilometers to miles. For your conversion factor, which unit should be in the numerator and which one in the denominator?
Kilometers in numerator; Miles in Denominator
Miles in numerator; Kilometers in Denominator
Meters in numerator; Miles in Denominator
Miles in numerator; Meters in denominator
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is the correct set-up to convert 2 qt/min to gal/sec?
Tags
CCSS.5.MD.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Convert 60 ft/s to mi/h. (5280 ft = 1 mi and 3600 sec = 1hr)
60 mi/h
68 mi/h
9.7 mi/h
40.9 mi/h
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solve Problems With Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solving Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Direct Variation

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade