Unit Rate Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An ice cream factory makes 120 quarts in 10 hours. How many quarts can be made in 3 hours?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 3 apples for $1.20. What is the price of 10 apples?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jack needs to repair 150 feet of fence. It took him 12 hours to complete the task. How many feet of fence could he repair each hour?
1,800
12.5
10
125
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Martin had 6 gallons of paint. He painted 12 doors. How many benches can he paint with the paint that is left?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
A school janitor has mopped 1/3 of a classroom in 5 minutes. At what rate is he mopping?
____classrooms per minute
____ minutes per classroom
Choose both options
1/15 minutes per classroom
1/15 of a classroom per minute
15 classrooms per minute
15 minutes per classroom
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A grocery store clerk can scan 1 product every 1/2 of a second. At what rate can she scan products?
_____ products per second
1/2 products per second
2 products per second
1/2 seconds per product
2 seconds per product
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Average Rate of Change

Quiz
•
9th - 12th Grade
12 questions
Average Rate of Change

Quiz
•
9th Grade
12 questions
Rate of Change and Initial Value

Quiz
•
9th Grade
13 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Slope as Unit Rate

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Average rate of change

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Unit Rate Word Problems with Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade