Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates 6RP

Unit Rates 6RP

6th - 7th Grade

15 Qs

rates conversions

rates conversions

6th Grade

11 Qs

Rate or Unit Rate?

Rate or Unit Rate?

5th - 8th Grade

14 Qs

y = mx + b

y = mx + b

7th - 8th Grade

18 Qs

Unit Rate #3

Unit Rate #3

6th - 7th Grade

12 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Average Rate of Change

Average Rate of Change

10th - 12th Grade

11 Qs

Interpreting Unit Rate on a Graph

Interpreting Unit Rate on a Graph

8th Grade

15 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An ice cream factory makes 120 quarts in 10 hours. How many quarts can be made in 3 hours?

Only find unit rate

Finding AND use the unit rate

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Only find unit rate

Finding AND use the unit rate

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You can buy 3 apples for $1.20. What is the price of 10 apples?

Only find unit rate

Finding AND use the unit rate

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jack needs to repair 150 feet of fence. It took him 12 hours to complete the task. How many feet of fence could he repair each hour?

1,800

12.5

10

125

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mr. Martin had 6 gallons of paint. He painted 12 doors. How many benches can he paint with the paint that is left?

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

A school janitor has mopped 1/3 of a classroom in 5 minutes. At what rate is he mopping?


____classrooms per minute

____ minutes per classroom


Choose both options

1/15 minutes per classroom

1/15 of a classroom per minute

15 classrooms per minute

15 minutes per classroom

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A grocery store clerk can scan 1 product every 1/2 of a second. At what rate can she scan products?


_____ products per second

1/2 products per second

2 products per second

1/2 seconds per product

2 seconds per product

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?