There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?
Proportions and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
8
15
40
29
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion below:
3
24
21
12
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A box of cereal cost $3.59 for 30 oz. How much is the unit rate per ounce? Round to the nearest cent.
11 cents
12 cents
13 cents
10 cents
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion.
k=5
k=3.3333333
k=60
k=90
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5 boxes of candy costs $12.54. What is the unit price of one candy bar?
2.50
400000000
78.0
678
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?
3 inches
1.5 inches
5 inches
2.8 inches
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Constant of Proportionality Word Problems with Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Proportions Rates

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th - 9th Grade
13 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rate of Proportionality

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
TEKS 8.4B

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Measurement Review

Quiz
•
2nd Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade