Rates and Ratio Practice

Rates and Ratio Practice

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimals Multiplication and Division

Decimals Multiplication and Division

7th Grade

13 Qs

Parabola1

Parabola1

10th Grade

12 Qs

BILANGAN BULAT VII.2

BILANGAN BULAT VII.2

7th Grade

15 Qs

Membandingkan Bilangan Bulat

Membandingkan Bilangan Bulat

7th Grade

11 Qs

Coordinate Geometry

Coordinate Geometry

10th Grade

10 Qs

UH. Limit Fungsi Aljabar

UH. Limit Fungsi Aljabar

12th Grade

10 Qs

Ripasso

Ripasso

5th - 6th Grade

10 Qs

Operasi bergabung

Operasi bergabung

5th - 6th Grade

10 Qs

Rates and Ratio Practice

Rates and Ratio Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2C

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a dozen bagels cost $8.40, what is the cost per bagel?

$0.84

$0.42

$0.70

$0.07

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Game Stop sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

15

12

20

14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ms. Klion paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40

$0.25

$2.50

$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?

8 min

9 min

16 min

18 min

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour

$12 per hour

$192 per hour

$25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the missing number in the ratio table?

72

85

76

90

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?