Conversions Unit Rate Unit Price

Conversions Unit Rate Unit Price

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

M7 Unit 2 Test Review

M7 Unit 2 Test Review

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

8th Grade

16 Qs

Ratios, Unit Rates, Proportions

Ratios, Unit Rates, Proportions

6th Grade

20 Qs

Rates, Unit Rates, Proportions

Rates, Unit Rates, Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit 2 Test Review

Unit 2 Test Review

7th Grade

15 Qs

Open Up Grade 6 Unit 2

Open Up Grade 6 Unit 2

6th Grade

20 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

6th Grade

20 Qs

Conversions Unit Rate Unit Price

Conversions Unit Rate Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Patrick Mahomes is 6 feet 3 inches tall. How many centimeters tall is he?

(*Hint: Convert his height to inches first)

1 foot = 12 inches

1 inch = 2.54 centimeters

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of cereal weighs 14 ounces and costs $2.66.  What is the price per ounce of the cereal?

$0.14

$0.21

$0.19

$0.24

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Nathan can drive 168 miles on 8 gallons of gas. How many miles can he drive on 12 gallons? (*Hint - find the unit rate first!)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The Market sells 3 sizes of bags of berries.

The big bag is 16 ounces and costs $4.32.

The medium bag is 10 ounces and costs $2.60.

The small bag is 6 ounces and costs $1.80.

Which bag is the best buy?

The Big Bag

The Medium Bag

The Small Bag

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

6.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

irections: Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth:​ (a)  

7 penguins for $126.00 ________ each

$18

$24

$4

$10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

3 miles/hour

6 miles/hour

9 miles/hour

12 miles/hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?