Unit Rate and Rate

Unit Rate and Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit rate

Unit rate

8th - 11th Grade

20 Qs

Average Rate of Change

Average Rate of Change

9th - 11th Grade

16 Qs

Finding the Unit Rate with Fractions

Finding the Unit Rate with Fractions

7th Grade

15 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Rate of Change

Rate of Change

8th - 9th Grade

20 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rate and Rate

Unit Rate and Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Density is the ratio of mass to volume. A 3-liter jug of honey has a mass of 4.5kg. Write the density of honey as a unit rate.

1 liter-jug has a mass of 13.5kg

1-liter jug has a mass of 1.5kg

1.5 liter-jug has a mass of 1kg

not here

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the unit rate miles per hour.

24 miles per hour

3 miles per hour

1 miles per hour

8 miles per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Analyze the table. How many kilometers can be traveled in 1/3 hour?

1

3

10

20

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

1500 students and 75 classrooms. Create a unit rate.

20 classrooms to 1 student

20 students to 1 classroom

1,125 classroom to 100 students

not here

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate, in miles per hour, for the graph?

60 miles per hour

30 miles per hour

120 miles per hour

90 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate, in hours worked per day, of the table?

hour worked a day

hour worked for 6 days

hours worked for 12 days

hours worked a day

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate of the table?

$1.05

$0.15

$15.00

$0.35

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?