Decimal Equation Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
0.2 x 0.8
16
0.16
0.016
1.6
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Nancy was buying food for her birthday party. She bought a 52.93 oz bag of barbeque chips and a 79.6 oz bag of regular chips. How many ounces did she buy all together?
132.53 ounces
33.33 ounces
26.77 bags
60.89 ounces
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tracy and Bella went to the store. Tracy bought candy for $3.29 and Bella bought candy for $4.82. How much did the girls spend together.
$8.11
$1.53
$15.86
$.39
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mariah had $15.89. She bought a cow figurine for $8.33. How much did Mariah have left?
$24.22
$7.57
$132.36
$1.91
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tamaki has $32 to buy party decorations. She wants to buy 3 packs of party hats, 2 bags of balloons, and one banner. How much money leftover will she have if she buys all decorations?
$1.89
$2.00
$1.11
$3.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bakery sold 125.5 loaves of bread on Monday and 132.75 loaves on Tuesday. If each loaf costs $2.50, how much total revenue did the bakery earn from the loaves sold on these two days?
$646.25
$324.50
$647.50
$645.00
Answer explanation
Total revenue = (125.5 + 132.75) * $2.50 = $646.25. Therefore, the correct total revenue earned by the bakery is $646.25.
Tags
CCSS.7.NS.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$14.94
$15.30
$16.20
$18.00
Answer explanation
To find the total amount spent, multiply the price per pound by the pounds of each fruit and add the results: (3.5 * 2.40) + (2.75 * 3.60) = 8.40 + 9.54 = $14.94. Therefore, Linda spent $14.94 in total.
Tags
CCSS.7.NS.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Multiplying with Decimals

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Decimals Word Problems By:Ricky Zhang

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
5th Grade
15 questions
5.NF.2-6 Test Review

Quiz
•
4th - 7th Grade
21 questions
Add & Subtract Decimals Word Problems

Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
5th Decimal Addition and Subtraction

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding And Subtracting Decimals 6th Grade

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade