One and Two Step Problems Multiplication and Division

One and Two Step Problems Multiplication and Division

3rd Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Word Problems- Keywords

Word Problems- Keywords

7th Grade

10 Qs

GCF and LCM word problems

GCF and LCM word problems

5th - 6th Grade

10 Qs

What's the Operation? Multiplication and Division

What's the Operation? Multiplication and Division

3rd - 4th Grade

10 Qs

GCF and LCM Word Problems

GCF and LCM Word Problems

6th - 9th Grade

12 Qs

Two Step Multiplication and Division

Two Step Multiplication and Division

3rd Grade

12 Qs

STAAR Review: Multiplication and Division Problems- 3.4 K/ 3.5 B

STAAR Review: Multiplication and Division Problems- 3.4 K/ 3.5 B

3rd Grade

10 Qs

Comparing Bits and Pieces Unit Review

Comparing Bits and Pieces Unit Review

6th Grade

8 Qs

Multiplication and Division Word problems (2-step)

Multiplication and Division Word problems (2-step)

3rd Grade

11 Qs

One and Two Step Problems Multiplication and Division

One and Two Step Problems Multiplication and Division

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 4.OA.A.2, 3.OA.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A fourth-grade class at Smith Elementary ate four pizzas for lunch. A fifth-grade class ate five pizzas for lunch. Each pizza was sliced into eight slices. How many slices of pizza did the two classes eat for lunch?


9 slices

17 slices

72 slices

20 slices

Tags

CCSS.3.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Julie bought a book for 3 dollars. Peter bought a book for 6 times as much as Julie’s book. How much did Peter pay for his book?

$9

$18

$3

$12

Tags

CCSS.4.OA.A.2

3.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Three friends went fishing. Bonnie caught 3 times as many fish as Jessica. Sarah caught twice as many fish as Jessica. Jessica caught 3 fish. How many fish did the three friends catch in all?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.4.OA.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Evans had 4 trays of cookies. Each tray had 9 cookies. She sold 17 of these cookies. How many cookies did Mrs. Evans have left?

31

26

17

19

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What 2 operations would you use to solve this word problem? 240 puppies are for sale at the Mega pet store. The puppies were shared equally between 8 smaller shops. One of those shops sold all their puppies for $300 each. How much did the puppy shop make?

divide and multiply

divide and add

multiply and subtract

add and multiply

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Isabella had 48 books in her room. She split them up equally into 8 piles. She then sold one of those piles for $4.83 for each book. How much money did she make?

$75.00

$18.33

$28.98

$6.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Based on the relationship shown in the table, which statement is true?

The number of packages times 1 equals the number of baseball cards.

The number of packages plus 1 equals the number of baseball cards.

The number of packages plus 11 equals the number of baseball cards.

The number of packages times 11 equals the number of baseball cards.

Tags

CCSS.5.OA.B.3

8.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Miriam had 63 flowers and 9 vases.

•She threw away 9 flowers that had broken stems.

•She put an equal number of all the flowers she had left into each vase.

How many flowers Miriam put into each vase?

Miriam put _____ flowers in each vase.

Tags

CCSS.3.OA.D.8

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Cassandra used all the balloons in 11 packages to decorate for a party. •There were 6 balloons in each package. •Half of the balloons in each package were red. Which equation can be used to find the total number of red balloons Cassandra used?

11 × 6 - 3 = 63

11 × 6 ÷ 2 = 33

11 - 6 + 2 = 7

11 × 6 ÷ 3 = 22

Tags

CCSS.3.OA.D.8