Equations to Word Problems

Equations to Word Problems

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Algebraic Equations Word Problems

Solving Algebraic Equations Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

CAASPP Review: Solving Word Problems

CAASPP Review: Solving Word Problems

11th Grade

12 Qs

Equation With Word Problem

Equation With Word Problem

8th Grade - University

15 Qs

Solving Equations:  Word Problems

Solving Equations: Word Problems

7th - 9th Grade

16 Qs

Create Equation Word Problem

Create Equation Word Problem

8th Grade - University

15 Qs

TEK 8.8.C One Variable Equations

TEK 8.8.C One Variable Equations

7th - 8th Grade

12 Qs

Solving Equation Word Problems

Solving Equation Word Problems

9th Grade - University

20 Qs

Algebra Word Problems Equations

Algebra Word Problems Equations

9th Grade - University

20 Qs

Equations to Word Problems

Equations to Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.4A, HSA.CED.A.3, 7.EE.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Eight more than three times a number is -26.  What is the number?

10

-10

7

-7.3

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jackie's mother is 28 years old.  This is eight more than 4 times Jackie's age.  How old is Jackie?

5

9

6

4

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Five more than twice a number is -25. What is the number?

-15

15

10

-10

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A baseball bat costs $41.  This is $9 more than four times the wholesale cost of the bat.  Find the bat's wholesale cost. 

$8

$12.50

$19.25

$50

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jasmine bought 6 CD's, all at the same price.  The tax on her purchase was $5.04 and the total was $85.74.  What was the price of each CD?

$13.45

$15.13

$55.50

$12.10

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In his DVD collection, Domingo has eight more than twice as many animated movies as action movies.  He has 24 animated movies.  How many action movies does he have?

8

20

6

16

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear.  They sell the teddy bears for $12 a piece.  Which equation could be used to find the number of bears t the company has to sell in one day to equal its daily cost?

1500 + 8t = 12

12 + 8t = 1500

1500 + 8t = 12t

8t = 12t + 1500

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?