Simple Word Problems One Variable

Simple Word Problems One Variable

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Equations With Variables on Both Sides

Solving Equations With Variables on Both Sides

9th Grade

13 Qs

Variables on Both Sides - Word Problems

Variables on Both Sides - Word Problems

8th - 9th Grade

15 Qs

One Variable Word Problems Practice

One Variable Word Problems Practice

8th Grade - University

15 Qs

Equations Variables on Both Sides Word Problems

Equations Variables on Both Sides Word Problems

8th Grade - University

15 Qs

Word Problems:  Variables on Both Sides

Word Problems: Variables on Both Sides

8th Grade

15 Qs

Writing Equations and Inequalities (Variables on both sides)

Writing Equations and Inequalities (Variables on both sides)

8th - 9th Grade

12 Qs

Math 8 Unit 2: Equations and Inequalities Practice

Math 8 Unit 2: Equations and Inequalities Practice

8th Grade

13 Qs

Writing Inequalities with Variables on Both Sides

Writing Inequalities with Variables on Both Sides

8th Grade

11 Qs

Simple Word Problems One Variable

Simple Word Problems One Variable

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mary has been offered two jobs. Job A has a starting salary of $36,000 and a raise of $1500 every year. Job B has a starting salary of $29,000 and a raise of $2500 every year. In how many years would Mary's salary be the same at both companies. What would that salary be?

8 years; $46500

7 years; $45600

8 years; $45600 

7 years; $46500 

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Carol wants to join a dance studio. Studio A charges $100.00 for the entry fee and $45.00 per class, while Studio B charges $125.00 for the entry fee and $30.00 per class. If Carol were to take 5 classes which studio should Carol join? How much would she save joining the cheaper dance studio?

Studio A; $40.00

Studio A; $50.00

Studio B; $50.00

Studio B; $40.00 

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Blind company A charges $25.00 to install blinds for one room and $5.00 for each additional window. Blind company B charges $30.00 to install blinds in one room and $4.00 for each additional window. Which company is more expensive if I need 6 additional windows installed? How much more expensive would it be?

Company A; $1.00

Company A; $1.25 

Company B; $1.00 

Company B; $1.25 

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At a store a carton of eggs costs $2.25 and a package of bacon costs $4.25. At another store eggs cost $2.75 and bacon costs $4.00. If you were to buy one carton of eggs, how many packages of bacon would you have to buy for both stores to cost the same?

2

4

1

6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

John and Jane went to a bakery to get cookies for a party. Jane bought x cookies that were $3 each. John bought x cookies that were on sale for $1 plus he got a small cake for $10.00. If John and Jane both spent the same amount of money, which equation shows how many cookies, x, they purchased.

3x = x + 10

x = 3x + 10

3x + x = 10

3x + x + 10 = 0

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joe’s Canoes charges an initial fee of $20 plus $4 an hour. Callie’s Canoes charges a flat rate of $14 an hour. Find the number of hours for which the total amount that both places charge would be the same.

3 hours

4 hours

1 hour

2 hours

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Peppy Pets charges a flat fee of $15 plus $3 per hour to keep a dog during the day. Happy Hounds charges a flat fee of $21 plus $1 per hour. For how many hours is the total fee charged by the companies the same?

2 hours

3 hours

4 hours

5 hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?