It takes Kali eight minutes to sweep a porch. Shawna can sweep the same porch in 11 minutes. If they worked together how long would it take them?
Number Stories Word Problems Everyday Mathematics

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.63 minutes
8 minutes
5.34 hours
6 minutes
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Nicole can pick forty bushels of apples in 15 hours. Carlos can pick the same amount in 11 hours. How long would it take them if they worked together?
6.35 hours
6.17 hours
6.09 hours
6 hours
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Working alone at a constant rate, Carla can wash a load of dishes in 42 minutes. If Carla works together with Dan and they both work at constant rates, it takes them 28 minutes to wash the same load of dishes. Working at a constant rate, how long would it take Dan to wash the load of dishes by himself?
50 minutes
1 hour
84 minutes
2 hours
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The air temperature in the North Pole in the morning was 3 degrees Celsius. By 10:00am the temperature dropped 12 degrees. By noon the temperature had gone up 5 degrees. At 3:00pm the temperature went up 9 degrees. By nightfall the temperature had dropped 16 more degrees. What was the temperature at the North Pole at nightfall?
11 degrees
0 degrees
-11 degrees
-9 degrees
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A business that rents cars is open for 8 hours on Monday. On Monday morning the business had 45 cars. The business rented 3 cars to customers during each of the first 5 hours. The business rented 2 cars to customers during each of the next 3 hours. The total number of cars that were brought back to the business by customers on Monday was 17. In which equation does c represent the number of cars the business had at the end of the day on Monday?
c = 45−(5+3)−(3+2)+17
c = 45−(5×3)−(3×2)−17
c = 45−(5+3)−(3+2)−17
c = 45−(5×3)−(3×2)+17
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joe's BBQ sells BBQ by the pound. Michelle buys $8.75 worth of sides and then 6 pounds of barbeque. If her total bill was $40.55, how much was each pound of barbeque?
$5.30
$3.95
$8.22
$5.32
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Barry needs $1,449 for summer camp. Two local clubs will each match what he saves. Barry has 3 months before he leaves for summer camp. How much does Barry need to save on his own each month to have enough for summer camp?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Rational Number Story Problems

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Measurement

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Conversion Quiz

Quiz
•
4th - 7th Grade
15 questions
G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Measurement Customary

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Us Customary Units

Quiz
•
5th Grade - University
16 questions
Two Step Measurement Conversion Word Problems

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Rational Number Expressions from Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade