Multi Step Problems with Rational Numbers

Multi Step Problems with Rational Numbers

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Word Problems All Operations Rational Numbers

Word Problems All Operations Rational Numbers

7th Grade

16 Qs

Proportional Relationship 7RP2

Proportional Relationship 7RP2

7th Grade

10 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

8th Grade

20 Qs

Unit Rates and Unit Prices

Unit Rates and Unit Prices

6th - 7th Grade

20 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Multistep Problems With Rational Numbers

Multistep Problems With Rational Numbers

7th Grade - University

20 Qs

Practical Problems with Rational Numbers

Practical Problems with Rational Numbers

7th Grade - University

19 Qs

TEKS 7.3b Review (Operations with rational numbers)

TEKS 7.3b Review (Operations with rational numbers)

7th - 8th Grade

10 Qs

Multi Step Problems with Rational Numbers

Multi Step Problems with Rational Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Carlos uses a cleaner after working in his garage. The bottle contains 64.2 mL of cleaner. He used 5.8 mL of the cleaner on Monday. On Tuesday, he used half of the remaining cleaner on a chemical spill. On Wednesday, he used 3.9 mL of the cleaner in the bottle. How many mL of cleaner did Carlos have left on Thursday?

58.4

29.2

25.3

12.15

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

One weekend, Latoya and Tyler mowed lawns to earn spending money. They are paid as a team $13.50 an hour. They worked for 8 hours. Each received half the total earnings. If Latoya then spent $18 on a video game, how much money did she have left?

$108

$54

$36

$90

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Angelo has $5.50 for lunch. He buys a cookie for $1.05 and a drink for 1.45. How much money does Angelo have left?

$2.50

$3.00

$1.25

$4.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Nik brought a bag of candy to school. He started with 50 pieces, but gave out 15 pieces to EACH of his TWO friends. His nice math teacher gave Nik 3 pieces of candy. How much does he have now?

37 pieces

10 pieces

0 pieces

23 pieces

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Aryon has $20. He buys 2 Cokes that each cost $1.50. He also buys a sandwich for $5.50 and a bag of chips that costs $2.25. After Aryon pays for his lunch, how much money does he have left?

$10

$10.75

$9.25

$0

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Ms. Hockless is trying to do a math problem that involves fractions but needs help. What would be a good way to show her?

Convert the fractions to decimals by dividing numerator by the denominator and then solve

Just add all the numbers on the fractions together

Convert all of the fractions to percents and then solve

Draw pictures of the fractions and just make a good guess at the answer

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Media Image

Erica has $14 and plans to save $5 each week until she has the $64 she needs for a new jacket.  How many weeks will it take Erica to save money for a new jacket?

11 weeks

10 weeks

12 weeks

13 weeks

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?