Adding and Subtracting Multi-Step Word Problems

Adding and Subtracting Multi-Step Word Problems

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Word Problems - Algebra Equations

Word Problems - Algebra Equations

9th Grade

15 Qs

7.NS.1 & 7.NS.2

7.NS.1 & 7.NS.2

7th - 8th Grade

20 Qs

Order of Operations Fluency Review

Order of Operations Fluency Review

6th - 8th Grade

17 Qs

Writing Two-Step Equations from Word Problems

Writing Two-Step Equations from Word Problems

7th - 9th Grade

20 Qs

writing equations

writing equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Multiplying Fractions and Decimals

Multiplying Fractions and Decimals

6th - 8th Grade

24 Qs

1 step & 2 step equations

1 step & 2 step equations

6th - 8th Grade

24 Qs

Adding and Subtracting Multi-Step Word Problems

Adding and Subtracting Multi-Step Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 7.EE.B.3, 7.NS.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Brenda and Jenna saved up $81.75 and $45.25 respectively to buy a gift for Mother’s Day. How much money in all have the sisters set aside for the gift?

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Mandy buys 5 packs of organic milk from the neighbourhood store. Each pack is priced at $3.96. How much does Mandy spend in all on his purchase?

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mary spent half of her allowance going to the movies. She washed the family car and earned seven dollars. What is her weekly allowance if she ended with seventeen dollars? 

$20

$48

$10

$12

Tags

CCSS.7.NS.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Keith bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars. He spent a total of 14 dollars. How much did each candy bar cost? 

$12

$6

$2

$3

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tom had 114 baseball cards. He kept 10 and shared the rest evenly among his 8 friends. How many baseball cards did each friend get?

15

13

18

12

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Erika sold half of her comic books and then bought sixteen more. She now has 36. How many did she begin with?

36

40

20

10

Tags

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?

150x + 24 = 180 + 20x

150 + 24x = 180 + 20x

180 - 150 = 24 x + 20x

150 - 24x = 180 - 20x

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?