Algebra Math Word Problems

Algebra Math Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Systems of Equations Word Problems

Solving Systems of Equations Word Problems

8th - 10th Grade

10 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

8th Grade

10 Qs

Systems of Equations - Word Problems

Systems of Equations - Word Problems

8th - 10th Grade

10 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

8th - 10th Grade

15 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

11th Grade

20 Qs

Systems and Word Problems

Systems and Word Problems

9th Grade

20 Qs

Algebra Word Problems Quiz

Algebra Word Problems Quiz

8th - 10th Grade

20 Qs

Systems with Word Problems

Systems with Word Problems

9th Grade

10 Qs

Algebra Math Word Problems

Algebra Math Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How old am I if 500 reduced by 5 times my age is 450?

350

4.5

10

5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You had $23 to spend on four avocados. After buying them you had $11. How much did each avocado cost?

$3

$3.50

$2.3

$2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The sum of three consecutive numbers is 72. What is the mean of these 3 numbers?

22

23

24

25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nick had $24 to spend on seven pencils. After buying them he had $10. How much did each pencil cost?

$1

$2

$3

$4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The sum of three consecutive even numbers is 48. What is the number in the middle of the other two numbers?

15

16

17

18

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

24 students in a class took an algebra test. If 18 students passed the test, what percent do not pass?
*HINT* Find out how many did not pass the class before you start! 

25%

75%

75 students

24 students

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A large pizza at Palanzio’s Pizzeria costs $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s Pizza is $7.30 plus $0.65 for each topping. Which system of equations could be used to find the number of toppings when both companies cost the same amount?

y = 6.80 + .65x
y=7.30+.90x

x + y = 6.80
x + y = 7.30

y = 6.80+.90x
y = 7.30 + .65x

y + .90x = 6.80
y + .65x = 7.30

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?