Number Word Problems

Number Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Consecutive Number Word Problems

Consecutive Number Word Problems

9th - 12th Grade

12 Qs

Consecutive Integer and Number Word Problems

Consecutive Integer and Number Word Problems

8th Grade

14 Qs

Segment Addition, Angle Addition, Midpoints and Bisectors

Segment Addition, Angle Addition, Midpoints and Bisectors

9th - 10th Grade

12 Qs

Unit 3 Word Problems

Unit 3 Word Problems

9th Grade

15 Qs

Algebra Word Problems Review

Algebra Word Problems Review

9th Grade - University

15 Qs

NC Math 8 EOG Review

NC Math 8 EOG Review

8th Grade

20 Qs

Solving Consecutive Integer Problems

Solving Consecutive Integer Problems

9th - 12th Grade

12 Qs

Sum of Integers

Sum of Integers

7th Grade - University

13 Qs

Number Word Problems

Number Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find four consecutive integers whose sum is 62.

Which equation would give you the answer?

4x + 4 = 62

4x + 6 = 62

4x + 1 = 62

x + x + x + x = 62

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find four consecutive even integers whose sum is 100.

Which equation would give you the answer?

4x + 12 = 100

4x + 4 = 100

4x + 10 = 100

x + x + x + x = 100

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find four consecutive integers whose sum is 226.

Which equation would give you the answer?

x + 4 = 226

4x + 4 = 226

x + x + 6 = 226

4x + 6 = 226

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find two consecutive integers such that the sum of the largest and 2 times the smallest is 121.

40 and 41

60 and 61

100 and 21

50 and 71

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You bought a magazine for $8 and 6 erasers.  If you spent a total of $11, then how much did each eraser cost?

$3.00

$2.00

$.50

$.625

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You decide to rent a bike for $25 plus $3.00 per hour.  If you spent a total of $40.00, how many hours did you rent the bike?

1 hour

4 hours

2 hours

5 hours

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Paul bought a notebook for $2.50 and 3 pencils.  He spent a total of $5.47.  How much did each pencil cost? 

$.99

$2.97

$7.97

$1.17

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?