If one roll of masking tape costs $2, how many rolls can Emma buy with $18?
One-Step Equations Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2x = 18
x -2 = 18
x/2 = 18
x + 2 = 18
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $12. What is the cost of one roll in the package?
4x = 12
x + 4 = 12
x - 4 = 12
x/4 = 12
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Taryn's employer has $18.00 to spend on tape measures for his crew. How many can he buy with that amount if each tape measure costs $6?
6x = 18
x - 6 = 18
x/6 = 18
x + 6 = 18
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Paul bought an extension cord at Home Depot for $7 and has $32 left over. Write an equation that represents how much money Paul started with.
x + 7 = 32
x -7 = 32
7x = 32
x/7 = 32
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jeannine went to the mall and spent $35.00 on shoes. When she she got home she had $40.00 in her purse. which equation can be used to find the amount of money she started with?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Working together, Kala and Tracy collected 53 pounds of aluminum cans for recycling. If Kala collected 20 pounds, find the number of pounds, x, that Tracy collected. Using x as your variable write an equation to solve.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which equation correctly represents this scenario: Apples cost $2 per pound. How many pounds of apples can you buy for $20?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
NS7 LT1

Quiz
•
8th Grade
10 questions
1-5 Solve Equations with square roots and cubed roots

Quiz
•
8th Grade
10 questions
One Step Equations - Division

Quiz
•
8th Grade
8 questions
Multiplying Polynomials Box Method

Quiz
•
9th Grade
15 questions
One Step Equations - Multiplication & Division

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
One and Two Step Equations

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Solving Equations

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
TN Ready Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade