One-Step Equations Word Problems

One-Step Equations Word Problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

orden y valor absoluto en los enteros

orden y valor absoluto en los enteros

7th Grade

10 Qs

Show What You Know - Fractions Round 2

Show What You Know - Fractions Round 2

7th Grade

12 Qs

surface area and volume of prisms

surface area and volume of prisms

8th - 12th Grade

12 Qs

平均数

平均数

6th Grade

15 Qs

PROBLEMAS DE FRACCIONES 1ºESO (BURGOS)

PROBLEMAS DE FRACCIONES 1ºESO (BURGOS)

7th Grade

10 Qs

10 BDP 1-MAIN-MAIN-Nilai Mutlak

10 BDP 1-MAIN-MAIN-Nilai Mutlak

10th Grade

10 Qs

SOAL SEGIEMPAT DAN SEGITIGA 2 KELAS 7

SOAL SEGIEMPAT DAN SEGITIGA 2 KELAS 7

7th Grade

11 Qs

TOÁN LỚP 2

TOÁN LỚP 2

7th - 12th Grade

10 Qs

One-Step Equations Word Problems

One-Step Equations Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If one roll of masking tape costs $2, how many rolls can Emma buy with $18?

2x = 18

x -2 = 18

x/2 = 18

x + 2 = 18

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $12. What is the cost of one roll in the package?

4x = 12

x + 4 = 12

x - 4 = 12

x/4 = 12

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Taryn's employer has $18.00 to spend on tape measures for his crew. How many can he buy with that amount if each tape measure costs $6?

6x = 18

x - 6 = 18

x/6 = 18

x + 6 = 18

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Paul bought an extension cord at Home Depot for $7 and has $32 left over. Write an equation that represents how much money Paul started with.

x + 7 = 32

x -7 = 32

7x = 32

x/7 = 32

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jeannine went to the mall and spent $35.00 on shoes. When she she got home she had $40.00 in her purse. which equation can be used to find the amount of money she started with?

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Working together, Kala and Tracy collected 53 pounds of aluminum cans for recycling. If Kala collected 20 pounds, find the number of pounds, x, that Tracy collected. Using x as your variable write an equation to solve.

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation correctly represents this scenario: Apples cost $2 per pound. How many pounds of apples can you buy for $20?

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?