One-Step Equations Word Problems

One-Step Equations Word Problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving 1 Step Equations

Solving 1 Step Equations

7th Grade

15 Qs

Two Step Equations (Whole Numbers)

Two Step Equations (Whole Numbers)

6th Grade

12 Qs

Equations and Tape Diagrams

Equations and Tape Diagrams

7th Grade

12 Qs

Solving for the variable beginner

Solving for the variable beginner

12th Grade

13 Qs

One and two step equations

One and two step equations

7th Grade

15 Qs

Solving 1-step Equations

Solving 1-step Equations

6th - 8th Grade

15 Qs

One Step Equations with Rational Numbers

One Step Equations with Rational Numbers

7th Grade

14 Qs

Completing the Square Practice

Completing the Square Practice

8th - 12th Grade

14 Qs

One-Step Equations Word Problems

One-Step Equations Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If one roll of masking tape costs $2, how many rolls can Emma buy with $18?

2x = 18

x -2 = 18

x/2 = 18

x + 2 = 18

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $12. What is the cost of one roll in the package?

4x = 12

x + 4 = 12

x - 4 = 12

x/4 = 12

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Taryn's employer has $18.00 to spend on tape measures for his crew. How many can he buy with that amount if each tape measure costs $6?

6x = 18

x - 6 = 18

x/6 = 18

x + 6 = 18

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Paul bought an extension cord at Home Depot for $7 and has $32 left over. Write an equation that represents how much money Paul started with.

x + 7 = 32

x -7 = 32

7x = 32

x/7 = 32

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jeannine went to the mall and spent $35.00 on shoes. When she she got home she had $40.00 in her purse. which equation can be used to find the amount of money she started with?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Working together, Kala and Tracy collected 53 pounds of aluminum cans for recycling. If Kala collected 20 pounds, find the number of pounds, x, that Tracy collected. Using x as your variable write an equation to solve.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation correctly represents this scenario: Apples cost $2 per pound. How many pounds of apples can you buy for $20?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?