One-Step Equations Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If one roll of masking tape costs $2, how many rolls can Emma buy with $18?
2x = 18
x -2 = 18
x/2 = 18
x + 2 = 18
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $12. What is the cost of one roll in the package?
4x = 12
x + 4 = 12
x - 4 = 12
x/4 = 12
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Taryn's employer has $18.00 to spend on tape measures for his crew. How many can he buy with that amount if each tape measure costs $6?
6x = 18
x - 6 = 18
x/6 = 18
x + 6 = 18
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Paul bought an extension cord at Home Depot for $7 and has $32 left over. Write an equation that represents how much money Paul started with.
x + 7 = 32
x -7 = 32
7x = 32
x/7 = 32
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jeannine went to the mall and spent $35.00 on shoes. When she she got home she had $40.00 in her purse. which equation can be used to find the amount of money she started with?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Working together, Kala and Tracy collected 53 pounds of aluminum cans for recycling. If Kala collected 20 pounds, find the number of pounds, x, that Tracy collected. Using x as your variable write an equation to solve.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which equation correctly represents this scenario: Apples cost $2 per pound. How many pounds of apples can you buy for $20?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Statistika SMK
Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Ratio & Proportion
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Numere reale
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Matemática Básica I
Quiz
•
12th Grade
10 questions
Bilangan Bulat
Quiz
•
11th Grade
10 questions
Teoremas de ángulos y triángulos
Quiz
•
12th Grade
10 questions
Recuperação 2 — 3º Trimestre
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Recordando el cálculo.
Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
