Practice Solving Equations and Representing Situations with Equations

Practice Solving Equations and Representing Situations with Equations

6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Equations One Variable

Linear Equations One Variable

8th Grade - University

19 Qs

Introduction to Solving Equations

Introduction to Solving Equations

6th Grade - University

20 Qs

Linear Equations One Variable

Linear Equations One Variable

6th Grade - University

20 Qs

Solutions to One Variable Linear Equations

Solutions to One Variable Linear Equations

8th Grade - University

20 Qs

Solve Equations

Solve Equations

6th Grade - University

20 Qs

Practice Solving Equations and Representing Situations with Equa

Practice Solving Equations and Representing Situations with Equa

6th - 8th Grade

14 Qs

Equations in One Variable

Equations in One Variable

7th Grade - University

20 Qs

Solving Equations Easy

Solving Equations Easy

8th Grade - University

20 Qs

Practice Solving Equations and Representing Situations with Equations

Practice Solving Equations and Representing Situations with Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Kiran’s backpack weighs 3 pounds less than Clare’s backpack. Clare’s backpack weighs 14 pounds. How much does Kiran’s backpack weigh?

2.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kylie and Ricardo decide to start a dog watching business for their neighborhood. Kylie thinks it would be best to charge customers $27 for a membership and then $5 per time they walk a dog. Ricardo thinks it would be best to charge $8 per dog walk. For what number of walks will their two plans cost the same amount of money?

Mathematical Equivalence

ON

6.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

  1. Kylie and Ricardo decide to start a dog watching business for their neighborhood. 

  2. Kylie thinks it would be best to charge customers $27 for a membership and then $5 per time they walk a dog. 

  3. Ricardo thinks it would be best to charge $8 per dog walk. 

  4. For what number of walks will their two plans cost the same amount of money?

Mathematical Equivalence

ON

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The perimeter of the rectangle shown is 36 inches. Solve for the value of x.

Tip: just type in the number.

Mathematical Equivalence

OFF

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?