Word Problems with Multiplication

Word Problems with Multiplication

4th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Review 7th grade gh

Math Review 7th grade gh

6th - 8th Grade

15 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

4th Grade

16 Qs

Weekly Review 5.3C 5.3B 5.4B

Weekly Review 5.3C 5.3B 5.4B

5th Grade

21 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd - 5th Grade

20 Qs

multiplication and division word problem

multiplication and division word problem

4th Grade

15 Qs

Division of Fractions

Division of Fractions

5th Grade

15 Qs

Multiplication Word Problems

Multiplication Word Problems

4th Grade - University

20 Qs

Word Problems with Multiplication and Division

Word Problems with Multiplication and Division

5th Grade - University

19 Qs

Word Problems with Multiplication

Word Problems with Multiplication

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 3.OA.A.3, 5.NBT.B.5

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Comstock Elementary School has 96 students in fourth grade. If each fourth grader is tardy 18 times this school year, how many tardies will Comstock fourth graders have in a year?

1,731

1,728

1,638

1,736

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Woodbridge High School is going to the park. They will be taking 12 buses. If each bus holds 35 students, how many students can be transported at one time?

410 students

420 students

417 students

280 students

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jayden has 14 packages of erasers to put into bags. Each package has 42 erasers. He put 4 erasers into each bag. How many bags did he put erasers into?

588

147

10 r. 2

168

Tags

CCSS.3.OA.D.8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A pet store sold 74 puppies in one week. If each of the puppies cost $60, how much money did the pet store make?

$4,440

$4,432

$3,810

$4,810

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Gael and Jonathan plant 24 rows of flowers in their community garden. If each row has 15 flowers, how many flowers are there in total?

360

370

380

390

Tags

CCSS.3.OA.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?