Constant Rate of Change
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 12 pts
What is the constant rate of change between the quantities in the table?
$1 per hour
$40 per hour
$5 per hour
$10 per hour
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the rate of change for the following graph?
80
20
40
160
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.IF.B.6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this graph proportional?
Yes
No
Tags
CCSS.8.EE.B.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What makes a graph proportional?
Straight line
The line goes through the origin
Curvy line
Straight line and the line goes through the origin
Tags
CCSS.8.EE.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Does this table show a proportional relationship?
Yes
No
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Barisan dan deret
Quiz
•
11th Grade
12 questions
Profit or loss
Quiz
•
7th Grade
9 questions
PISA QUESTIONS
Quiz
•
10th Grade
9 questions
Mod min median
Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Consumer Maths
Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Correlation
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Lògica
Quiz
•
10th Grade
12 questions
Triangoli qualunque
Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
