Illustrative Math Constant of Proportionality

Illustrative Math Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Moving Straight Ahead Inv. 1 review

Moving Straight Ahead Inv. 1 review

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Proportionality

Proportionality

6th - 8th Grade

13 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

16 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

17 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

12 Qs

Illustrative Math Constant of Proportionality

Illustrative Math Constant of Proportionality

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the tables above represents a proportional relationship?

a & c

a, b & c

a, c & d

all of them

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write the equation for the table given.

y = 16x

y=8x

y=12x

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this table proportional or non-proportional?

Yes

No

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write an equation for this relationship.

y = 18x

y = 18.50x

y = 22.50x

y = 22x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the direct variation?

y=9/3x

y=6x

y=9x

y=3x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Identify the constant of proportionality.

k = 2

k = 4

k = 1/2

k = 1/4

none (not proportional)

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following statements is TRUE about the graph? Choose all that apply.

The point (2, 8) shows that 8 pounds of cheese cost$2.00.

The point (1.5, 6) shows the cost is $6.00 for 1.5pounds of cheese.

The point (0.75, 3) shows that 0.75 pound of cheesecosts $3.00.

The point (0.25, 1) shows the cost is $0.25 for 1pound of cheese.

The point (0, 0) shows the cost is $0.00 for 0 pounds of cheese

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?