Multiplying Money Word Problems

Multiplying Money Word Problems

5th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying and Dividing Decimal Word Problems

Multiplying and Dividing Decimal Word Problems

5th Grade - University

10 Qs

Multiplying Decimals Word Problems

Multiplying Decimals Word Problems

5th Grade

10 Qs

Multiply Decimals and Money

Multiply Decimals and Money

5th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals and Real World Word Problems

Multiplying Decimals and Real World Word Problems

5th Grade

10 Qs

Multiplying Decimal Word Problems

Multiplying Decimal Word Problems

5th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals Word Problems

Multiplying Decimals Word Problems

5th Grade

10 Qs

Discount and Sales Tax Word Problems

Discount and Sales Tax Word Problems

6th - 9th Grade

10 Qs

Sales Tax, Tips, and Discounts Assignment

Sales Tax, Tips, and Discounts Assignment

7th Grade

10 Qs

Multiplying Money Word Problems

Multiplying Money Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Carlos bought 5 magazines at the book store for $4.79 each. How much did he pay for the magazines?

$9.79

$14.95

$20.55

$23.95

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Shelia made 64 beaded necklaces. If she sells them for $12.45 each, how much money will she earn?

$796.80

$68.25

$527.95

$641.25

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Coach Ross and his baseball team is raising money to pay for new uniforms. Each uniform will cost $52.23. There are 15 players on the ball club. How much money do they need to buy the new uniforms?

$783.45

$364.45

$456.78

$356.56

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ben has bundled cable television and internet service. He pays $89.92 each month for the service. How much will he pay per year for cable and internet?

$1,079.04

$1,079.03

$1,079.05

$1,078.04

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Suzanne ran 4.5 miles for the school fundraiser. She earned $2.40 per mile. How much money did she make?

$10.80

$1.88

$108.00

$6.90

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of one chair is $349.50. Find the cost of 5 chairs?

Multiplication

Division

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Merkel bought 10 cups. The cups cost $1.25 a piece. How much money does he need to pay?

Multiplication

Division

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Emily bought 15 books at a cost of $172.50. What is the cost of each book if they all cost the same?

$11.50

$10.50

$11

$11.25

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Matteo has been saving up money from his part time job for 12 weeks. He has thirty-four $5 bills. How much money has Matteo saved?

$408

$60

$170

$94