A pair of sandals costs $10.50. There is a 7% sales tax. What is the total cost of the sandals?
Cost Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$.74
$10.50
$12.78
$11.24
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?
5 + x = 29
-5 - 4x = -29
5x = 29
29 - 5 = -4x
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?
n + $5.12 = $27.10
n - $5.12 = $27.10
n - $5.12 = -$27.10
$5.12 - n = $27.10
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Maria has 25 dollars. She has to buy a gallon of milk which costs $3.50. She wants to spend the rest of her money on cereal. If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?
4 boxes
5 boxes
6 boxes
7 boxes
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joe's BBQ sells BBQ by the pound. Michelle buys $8.75 worth of sides and then 6 pounds of barbeque. If her total bill was $40.55, how much was each pound of barbeque?
$5.30
$3.95
$8.22
$5.32
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Gabby has $14 and plans to save $5 each week until she has the $64 she needs for a new jacket. How many weeks will it take Gabby to save money for a new jacket?
11 weeks
10 weeks
12 weeks
13 weeks
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24 - 10 = -7x
24 - 7x = 10
-24 - 7x = -10
10 + x = 24
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Solving and Writing Equations with Variables on Both Sides

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Multiplying Decimals Word Problems

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Variables on Both Sides - Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
MATH STAAR REVIEW 7th Grade - RC 2 (Supporting)

Quiz
•
7th Grade
14 questions
enVision Math, 5th Grade Topic 5 Practice Test

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Equations and Inequalities Word Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Multi-step Equations Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Writing and Solving Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Math review

Quiz
•
4th Grade