Cost Word Problems

Cost Word Problems

4th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Budget for a weekly allowance

Budget for a weekly allowance

4th - 5th Grade

8 Qs

Variables on Both Sides - Word Problems

Variables on Both Sides - Word Problems

8th - 9th Grade

15 Qs

Solving and Writing Equations with Variables on Both Sides

Solving and Writing Equations with Variables on Both Sides

7th - 9th Grade

10 Qs

Unit 1 Algebra 1 Review

Unit 1 Algebra 1 Review

8th - 10th Grade

15 Qs

Practical Problems with Rational Numbers

Practical Problems with Rational Numbers

7th Grade

14 Qs

Translating expressions and equations

Translating expressions and equations

9th Grade

14 Qs

Algebra - Translating and Solving Expressions/Equations

Algebra - Translating and Solving Expressions/Equations

8th Grade

12 Qs

Multiplying Decimals Word Problems

Multiplying Decimals Word Problems

5th Grade

10 Qs

Cost Word Problems

Cost Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A pair of sandals costs $10.50.  There is a  7% sales tax.  What is the total cost of the sandals?

$.74

$10.50

$12.78

$11.24

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?

5 + x = 29

-5 - 4x = -29

5x = 29

29 - 5 = -4x

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?

n + $5.12 = $27.10

n - $5.12 = $27.10

n - $5.12 = -$27.10

$5.12 - n = $27.10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Maria has 25 dollars.  She has to buy a gallon of milk which costs $3.50.  She wants to spend the rest of her money on cereal.  If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?

4 boxes

5 boxes

6 boxes

7 boxes

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joe's BBQ sells BBQ by the pound.  Michelle buys $8.75 worth of sides and then 6 pounds of barbeque.  If her total bill was $40.55, how much was each pound of barbeque?

$5.30

$3.95

$8.22

$5.32

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Gabby has $14 and plans to save $5 each week until she has the $64 she needs for a new jacket.  How many weeks will it take Gabby to save money for a new jacket?

11 weeks

10 weeks

12 weeks

13 weeks

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

24 - 10 = -7x

24 - 7x = 10

-24 - 7x = -10

10 + x = 24

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?