Money Word Problems

Money Word Problems

3rd Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Money Work Problems

Money Work Problems

3rd Grade - University

15 Qs

Count Coins

Count Coins

2nd Grade - University

15 Qs

Counting Money Back Word Problems

Counting Money Back Word Problems

3rd Grade - University

15 Qs

Counting Dimes and Pennies

Counting Dimes and Pennies

1st Grade - University

20 Qs

Money

Money

4th Grade

20 Qs

Counting Canadian money

Counting Canadian money

2nd - 3rd Grade

25 Qs

ADDING COINS VALUE

ADDING COINS VALUE

1st - 3rd Grade

17 Qs

Chapter 8 Test- Money

Chapter 8 Test- Money

1st - 3rd Grade

18 Qs

Money Word Problems

Money Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jack has 1 quarter, 4 nickels, and 3 pennies. How much money does he have?

50 cents

68 cents

48 cents

63 cents

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

George went to the store and bought a book for 52 cents, some crayons for 15 cents and a pencil for a dime. How much money did he spend?

75 cents

67 cents

77 cents

87 cents

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joshua went to the bakery. He bought a cookie for 26 cents, a cake pop for 3 dimes, and a cupcake for 30 cents. How much did he spend at the store?

86 cents

56 cents

60 cents

90 cents

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Marco has 1 quarter, 5 dimes and 6 pennies. How much money does he have?

85 cents

65 cents

81 cents

56 cents

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A man walks to the store and he buys 5 pounds of broccoli, 8 avocados and 4 Green peppers.  He has $20. How much money does he get back?

$6.99

$12.15

$3.21

$2.35

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Isabelle has 5 dimes and 6 pennies. Amelia has 3 dimes and 4 nickels. How much more money does Isabelle have than Amelia?

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Read the problem. Choose the TWO operations you would use to solve it.

Thomas is buying 27 Pokemon cards. They each cost $1.00. Thomas pays with $30. How much money will he get back?

add

subtract

multiplication

division

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?