Two Step Money Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Amber has $25 to spend at the book fair. She bought 2 pencils and 3 books. She got $ 9.48 back in change. How much did Amber spend?
$12.75
$10.48
$15.52
$20.00
Tags
CCSS.4.MD.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jeremiah want to buy new headphones. The headphones he wants cost $75.64. He saved up $26 from doing chores around the house. He also helped his neighbor paint his fence for $18. How much money does he still need to save to buy the headphones ?
$45.00
$50.00
$20.00
31.65
Tags
CCSS.7.NS.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ariel saved up $40 from babysitting her cousins. She went to the store to buy new paint brushes. She spent $15.86. How much change should she get back from the cashier?
$30.00
24.14
$15.14
$20.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the following word problem, what is the operation needed to solve the first step?
addition
subtraction
multiplication
division
Tags
CCSS.3.OA.D.8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the following word problem, what is the operation needed to solve the second step? Annabel was running in the Fun Run to raise money for her school. Her parents donated $8 per lap. Her grandparents donated $4 per lap. She ran 12 laps. How much money did she raise during the Fun Run?
addition
subtraction
multiplication
division
Tags
CCSS.3.OA.D.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the correct answer? Annabel was running in the Fun Run to raise money for her school. Her parents donated $8 per lap. Her grandparents donated $4 per lap. She ran 12 laps. How much money did she raise during the Fun Run?
48
96
144
Tags
CCSS.3.OA.D.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which two operations are needed to solve the problem? The swim team and the diving team sell popcorn to raise money for their team swimsuits. They sold 12 bags of regular popcorn for $6 each and sold 10 bags of caramel corn for $8 each. How much money did they earn?
Step 1: Addition
Step 2: Subtraction
Step 1: Multiplication
Step 2: Addition
Step 1: Addition
Step 2: Addition
Tags
CCSS.3.OA.D.8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
5.3 Translating One-Step Equations

Quiz
•
7th Grade
10 questions
3.3 Equations in y=mx Form

Quiz
•
8th Grade
16 questions
Financial Literacy

Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Interpreting Double Line Graphs

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Proportions and Percents

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Multistep Word Problems

Quiz
•
4th - 5th Grade
15 questions
Multiplication of Decimals

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
17.4 Paying Bills

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
place value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Place Value and Rounding

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Place Value To Millions

Quiz
•
4th Grade