Decimal Money Word Problems

Decimal Money Word Problems

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding Integers - Learn

Adding Integers - Learn

7th Grade

15 Qs

GEDC 1013 SF Q1

GEDC 1013 SF Q1

12th Grade

20 Qs

Day 4: Warm - UP / Review

Day 4: Warm - UP / Review

8th Grade

15 Qs

MATH-5 QUIZ

MATH-5 QUIZ

5th Grade

10 Qs

CH5 TRIGONOMETRY RATIOS - ANGLE (DLP)

CH5 TRIGONOMETRY RATIOS - ANGLE (DLP)

9th Grade

10 Qs

Averages Year 6

Averages Year 6

5th - 7th Grade

20 Qs

II ASSESSMENT EXAMINATION PART-B (Maths)

II ASSESSMENT EXAMINATION PART-B (Maths)

6th Grade

13 Qs

mathhhh

mathhhh

6th Grade

15 Qs

Decimal Money Word Problems

Decimal Money Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 7.NS.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tracy and Bella went to the store. Tracy bought candy for $3.29 and Bella bought candy for $4.82. How much did the girls spend together.

$8.11

$1.53

$15.86

$.39

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mariah had $15.89. She bought a cow figurine for $8.33. How much did Mariah have left?

$24.22

$7.57

$132.36

$1.91

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bella was meeting friends at McDonalds. Her friend Kate had $11.29 to spend. Bella had $15.00. If the two girls combined their money, how much would they have to spend?

$2.62

$26.29

$3.71

$169.35

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

The total cost of a trip is $1067.50. The class has raised $819.24. How much more do they need?

$1886.74

$248.26

$250.00

$712.49

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Jane earned $2.70 per hour babysitting.

If she babysat for 6.5 hours, how much would she earn?

$_____

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Mr. Garcia bought six chairs for his family room. The total for the chairs was $684.54 including tax. How much did each chair cost?

$114.09

$136.90

$125.07

$164.59

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At the greenhouse, they have a watering can on sale for $13.79. The watering can is normally priced at $15. How much would someone save if they buy it on sale?

$1.21

$28.79

$13.64

$13.94

Tags

CCSS.7.NS.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?